С официална церемония и поднасяне на цветя пред паметника на автомобилната легенда Валерий Великов започна първият старт на шампионата по планинско изкачване „Шумен – спомен за Валерий.

„Шумен е една от люлките на българския автомобилизъм. Помним делото на Вальо, което наследяваме и сме длъжни да продължим. Затова Община Шумен без колебание се ангажира и застана зад идеята да реализираме това състезание. Благодаря на всички, че сме тук заедно. Успех на всички. Очакваме ви наесен на рали „Стари столици“, каза кметът Христо Христов при откриването на надпреварата.

Председателят на Автомобилната федерация на България Калоян Станчев благодари на пилотите за присъствието им в Шумен. „Благодаря на пилотите, че подготвиха автомобилите, уважиха това състезание и са готови да започнем начисто. Благодаря на местната администрация, че подадоха ръка, за да направим този старт“. Станчев каза още, че за този старт са поканени да присъстват и представители на БФАС и изрази надежда утре те да се присъединят, за да се покаже обединението на двете федерации.

Същата надежда изрази и автомобилният ас и бивш председател на БФАС Радослав Козлеков. „Точно от Шумен се падна, след почти две години пауза, първото състезание от календара тази година. Малко търпение и всичко ще си дойде на място“, заяви Козлеков.

След официалните речи пилотите поднесоха цветя пред паметника на Валерий Великов. 
49 са автомобилите, които стартират днес в трите тренировъчни манша. На административния и технически преглед не се явиха двама от заявените – Александър Кръстев и Ивелин Чепанов.

Пламен Камбуров с Шкода Фабиа бе най-бърз на тренировките днес и в трите манша, като в последния даде най-добро време - 01:50.430. Във второто си изкачване Камбуров разви най-висока скорост – 201,18 км/ч. Ивайло Игнатов със Субару Импреза е с второ време на тренировките, като остана на 2 секунди зад Камбуров. Трети е Димитър Кондев с Хонда Сивик – на 4 сек. от лидера.

Състезанието бе спирано на няколко пъти заради инциденти с пилоти и автомобилите им. Нямаше пострадали. В средата на първия манш Виктор Несторов с Хонда Сивик излезе извън трасето на финала след „Пазачница“ и се удари в една от колите, които правиха дрифт шоу в паузите на надпреварата. Във втория манш надпреварата отново бе на пауза заради технически проблем с колата на Николай Георгиев БМВ М3 Е46. В третия манш Александър Томов с Рено Клио закъса по трасето, след него и още една  кола, което отново наложи спиране на тренировките. След рестарта Димитър Гочев не успя да финишира, след като до „Стъклото“ загуби контрол над автомобила Хонда Сивик и се заби в наредените за сигурност бали от слама, нямаше пострадали.

Утре, 20 юли, неделя, е същинското състезание планинско „Шумен“. От 09,00 часа ще има старт на подгряващ манш. От 10,00 часа е началото на автомобилната надпревара, отново е в три манша.

ШУМ.БГ