На пръв поглед Max изглежда достатъчно безобидно. Онлайн приложение, чието безобидно синьо-бяло лого не дава никакви индикации за произхода му или зловещата му цел.

И все пак тази на пръв поглед безобидна услуга за съобщения е на път да се превърне във важен инструмент в опита на президента Путин да наложи пълен контрол върху онлайн живота на обикновените руснаци, пише The Times.

Приложението, което беше тестово пуснато през март, е разработено по нареждане на Путин и предоставя онлайн съобщения, видео разговори, мобилни плащания, социални мрежи и достъп до държавни услуги. Разработено е от контролираната от Кремъл компания VK. Съгласно нов закон, то ще бъде инсталирано на всяко цифрово устройство, което се продава в Русия от 1 септември.

Критиците го описват като „шпионска програма“, която инсталира софтуер за следене на смартфона на потребителя, който остава на мястото си дори след премахването на приложението. Приложението се разглежда като руски еквивалент на китайското приложение WeChat, което Пекин използва за онлайн наблюдение и цензура.

„Max се интересува къде е бил потребителят, на кого се е обаждал или писал, включително чрез други месинджъри, какви крипто портфейли и банкови сметки има, както и какви покупки е правил, какви кафенета е посещавал и какво е търсил в интернет“, пише Red Binder, руски Telegram канал, който се фокусира върху онлайн проблеми.

Анализатори казват, че данните, събрани от Макс, ще бъдат лесно достъпни за службите за сигурност на ФСБ, а агенти на Кремъл може дори да могат да следят онлайн разговорите в реално време.

Андрей Окун, руски опозиционен журналист, нарече Макс ключов компонент в плановете на Кремъл за изграждане на „дигитален ГУЛАГ“, препратка към съветските трудови лагери. „Това ще бъде стерилно пространство, в което властите ще имат пълен контрол над свободното време, мотивите и мислите на гражданите“, пише той в статия за уебсайта на Републиката.

Когато Путин дойде на власт преди 25 години, около 1% от руснаците бяха онлайн и Кремъл обръщаше малко внимание на интернет. Дори през 2010 г. Путин до голяма степен пренебрегваше потенциала му, описвайки го като „50% порнографски материал“ и твърдейки, че никога не е бил онлайн.

Днес.бг