ЕС няма да може да поддържа пазарите си отворени за китайски износ, ако Пекин не предприеме решителни действия за балансиране на търговските им отношения, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след проведената днес еднодневна среща на върха в китайската столица.

"За разлика от други пазари, Европа поддържа пазарите си отворени за китайски стоки. Това обаче не е взаимно — Китай не отвръща със същата отвореност", заяви фон дер Лайен на пресконференция след разговори с китайския президент Си Цзинпин и премиера Ли Цян в Пекин.

Тя подчерта, че търговският дефицит на ЕС с Китай се е удвоил през последното десетилетие и вече надхвърля 300 милиарда евро. "Достигнахме повратна точка. Търговията трябва да стане по-балансирана", подчерта тя.

Очакванията за напредък в търговията преди еднодневната среща на върха - отбелязваща 50 години на дипломатически отношения - бяха ниски, тъй като все още няма решение по спора около антидъмпинговите мита, наложени от ЕС върху китайските електрически автомобили миналата година. В друг взаимен спор двете страни са затворили пазарите си за обществени поръчки в сферата на медицинските изделия.

Фон дер Лайен заяви, че лидерите са обсъдили въпроса за достъпа до пазарите, като подчерта принципа на реципрочност и добави, че страните са се съгласили да работят по "конкретни решения" относно обществените поръчки.

По въпроса с свръхпроизводството — излишното производство на субсидирани продукти като стомана, соларни панели или батерии — фон дер Лайен каза, че Пекин е показал готовност да намали търговските си излишъци чрез насърчаване на вътрешното потребление. "Без напредък ще бъде много трудно за Европейския съюз да поддържа отвореността си", отбеляза тя, акцентирайки върху пренасочването на търговски потоци от други пазари, които вече са затворили вратите си за китайския износ.

Накрая, по темата за контрола върху износа, фон дер Лайен подчерта, че е от съществено значение да се поддържат надеждни доставки на критични суровини, в чиято доставка Китай има водеща роля. Тя призна усилията на Пекин за ускоряване на доставките и за разработване на механизъм за подкрепа на бизнеса, който има нужда от достъп до тези материали за своите операции.

Фон дер Лайен определи срещата със Си Дзинпин като "отлична", въпреки напрежението. Китайският президент призова Европейския съюз к да "се справя правилно с различията и споровете", като същевременно отправи критика към последните търговски действия на Брюксел по време на срещата, доминирана от притеснения относно търговията и войната в Украйна.

"Настоящите предизвикателства, пред които е изправена Европа, не идват от Китай", заяви Си пред председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антониу Коща, съобщи китайската информационна агенция Синхуа.

Той призова ЕС да се придържа към "отворено сътрудничество", след като фон дер Лайен заяви по време на разговорите, че търговските отношения се нуждаят от пренастройване и че са достигнали "повратна точка".

"Повишаването на конкурентоспособността не може да разчита на изграждането на стени и крепости. Разделянето и прекъсването на веригите само ще доведе до изолация", добави Си.

Той настоя ЕС да "поддържа открит пазар за търговия и инвестиции и да се въздържа от използване на ограничителни икономически инструменти". Си предупреди още Брюксел да "прави правилни стратегически избори", критикувайки завоалирано по-острия курс на ЕС спрямо Китай.

Антонио Коща подчерта, че ЕС е настоял пред Пекин да използва влиянието си, за да убеди Русия да спре войната в Украйна.

"Призоваваме Китай да упражни влиянието си върху Русия, за да спазва Устава на ООН и да прекрати агресивната си война", каза той пред Си.

Основни теми в разговорите бяха още електрическите превозни средства и контролът върху износа на редкоземни елементи от Китай - ключов фактор за европейската индустрия, която през май понесе удар от временно прекъсване на доставки.

Въпреки ограниченията, китайският износ на редкоземни магнити за ЕС е нараснал с 245% през юни спрямо май - до 1364 метрични тона, макар че това все още е с 35% по-малко от същия период миналата година.

Китайското външно министерство защити ограниченията върху редкоземните елементи като "в съответствие с международната практика", но обеща "по-силен диалог и сътрудничество с партньори" в тази сфера.

Дир.бг