Франция ще признае Палестина за държава на Общото събрание на ООН през септември, обяви днес президентът Еманюел Макрон, цитиран от АФП.

"Верен на историческия си ангажимент за справедлив и траен мир в Близкия изток, реших, че Франция ще признае Държавата Палестина. Ще го оповестя тържествено на Общото събрание на Обединените нации през септември", написа държавният глава в "Екс" и "Инстаграм", добавя БТА.

"Неотложно е да се спре войната в Газа и цивилното население да бъде спасено", каза френският президент. За целта "трябва да изградим най-сетне Държавата Палестина, да осигурим нейната жизнеспособност и да позволим, като приеме своята демилитаризация и като признае напълно Израел, тя да участва в сигурността на всички в Близкия изток", добави Макрон.

Понастоящем 142 държави признават съществуването на палестинска държава според преброяване на АФП. Сред тях е и България. Съединените щати и Израел са твърдо против признаването на Палестина за държава.

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че Вашингтон отхвърля плана на френския президент Еманюел Макрон да признае палестинска държава. Най-високопоставеният американски дипломат го нарече "безразсъдно решение", предаде Ройтерс, цитиран от БТА.

Макрон заяви вчера, че Франция възнамерява да признае палестинска държава през септември на Общото събрание на ООН, като добави, че се надява това да допринесе за установяването на мир в Близкия изток.

"Това безразсъдно решение само служи на пропагандата на "Хамас" и забавя постигането на мир", заяви Рубио в публикация в Екс.

На този фон израелските лидери също остро разкритикуваха обявеното вчера от френския президент Еманюел Макрон решение Франция да признае през септември Държавата Палестина, предаде АФП.

Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че това решение "награждава терора" и представлява екзистенциална заплаха, като предоставя "трамплин за унищожаване" на Израел. "Нека бъдем ясни: палестинците не се стремят да създадат държава редом с Израел, а да създадат държава на мястото на Израел", добави той.

Външният министър Гидеон Саар беше също толкова остър, като заяви, че "палестинската държава ще бъде държава на "Хамас", имайки предвид въоръжената групировка, която атакува Израел през 2023 г. и с това предизвика сегашната война в ивицата Газа.

Заместник-премиерът Ярив Левин, който е и министър на правосъдието, определи това решение като "пряка помощ за тероризма" и "черна страница в историята на Франция".

Министърът на отбраната Израел Кац обеща, че Израел "няма да допусне създаването на палестинска държава, която да застраши (израелската) сигурност".

Министърът на финансите Безалел Смотрич смята, че това "дава на Израел още една причина" да анексира Западния бряг, който окупира от 1967 г., и "да сложи край веднъж завинаги на опасната илюзия за терористична палестинска държава".

В сряда израелският парламент, Кнесетът, подкрепи необвързващо решение, с което призовава правителството да наложи израелски суверенитет над Западния бряг, анексирайки по този начин територията, което е отдавнашна претенция на израелската крайна десница.

Фигури от опозицията също критикуваха решението на Еманюел Макрон с много остри думи. Бившият премиер Нафтали Бенет, който се очаква да се кандидатира срещу Нетаняху на изборите през 2026 г., написа в "Екс", че решението на френския президент е знак за "морален колапс" и че "ще бъде хвърлено в забвението на историята".

Въоръжената групировка "Хамас" приветства изявлението на френския президент Еманюел Макрон, че Франция ще признае Палестина като държава, и го нарече положителна стъпка към постигането на справедливост и самоопределение за палестинския народ, предаде ДПА, цитирана от БТА.

В изявление ислямистката групировка призова другите страни, особено в Европа, да последват примера на Франция и потвърди целта си за създаване на суверенна палестинска държава с столица Йерусалим.

Снощи Макрон заяви, че ще обяви признаването на Палестина като държава на Общото събрание на ООН през септември.

Този ход предизвика остра критика от страна на израелския премиер Бенямин Нетаняху и други израелски официални лица, които твърдят, че това ще възнагради "Хамас" и ще подкопае перспективите за мир.

Единайсет от общо 27 държави членки на Европейския съюз признават Държавата Палестина. Седем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава - Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС. През май 2024 г. Палестина бе призната от Испания и Ирландия, а през юни същата година - от Словения.

Dir.bg