Младите медици подновяват протестните си действия заради неудовлетвореност от преговорите за техните възнаграждения. В понеделник те излизат на протест пред сградата на Народното събрание. Недоволството им е провокирано от предложението на управляващите за "символичен ръст" на възнагражденията, което те определят като "подигравка и липса на воля за промяна".
"Така се почувствахме след Здравната комисия. Затова изразихме с тази дума - подигравка", заяви студентката по медицина Василена Димитрова по NOVA.
Тя обясни, че предложената формула за обвързване на заплатите с Колективния трудов договор (КТД) е доказано неработеща.
"Колективното трудово договаряне е вече използван метод и доказано неработещ. През 2022 г. е сключен КТД, който е наложен само в 11 държавни и 17 общински болници. Тоест, на практика се прилага там, където някой иска, а не навсякъде", обясни Димитрова.
Стажант-лекар Калина Божилова допълни, че предложенията, които се обсъждат, са далеч от исканията на медиците.
"Нашите искания са за 150% от средната заплата, което е около 3600 лв. бруто. В момента предложенията на болничните асоциации са около 1600 лв., а на синдикатите - около 2500 лв. Това е нищо общо с нашите искания", заяви Божилова.
Според медиците, аргументът, че "няма пари" в държавата, е обиден, тъй като други сектори са получили увеличения.
"Явно здравеопазването не е приоритет за държавата. Явно да има здрава нация също не е важно", коментира Василена Димитрова.
"Протестът ще бъде само в София и със сигурност ще се състои, тъй като днес в пленарна зала очакваме да се приемат отново и трите предложения и тепърва отново да се чудим какво да правим", заяви Калина Божилова и допълни, че няма никакво намерение през септември отново да се преговаря за същите неща.
Въпросът за заплащането на младите медици е включен извънредно в дневния ред на Здравната комисия в парламента днес.
Четири са проектите за промени в Закона за лечебните заведения. Този на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" предвижда стартовите заплати на специалистите по здравни грижи да се изчисляват на база последния колективен трудов договор, увеличен с ръста на средната работна заплата. Такава формула би довела до около 2250 лв. за лекар. Заложена е глоба от 15 хиляди лева за директори, неспазващи изискванията за минимални заплати.
От "Възраждане" предлагат заплатата на лекари и магистри-фармацевти без специалност да бъде не по-малко от 150% от средната брутна заплата за страната, а на медицинските сестри - не по-малко от 140 на сто.
Подобна е и идеята на ПП-ДБ. Те предлагат възнагражденията за специализантите да се фиксират на 150% от средната брутна заплата за последната година, а на медицинските сестри - 125 на сто.
В ресорната Здравна комисия и трите законопроекта бяха приети. Отхвърлен беше само проектът на "Величие", в който се предлагаше 6000 лв. начална заплата на лекар, 4000 за медицински сестри и 1500 за санитарите и помощния персонал.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
"Според медиците, аргументът, че "няма пари" в държавата, е обиден, тъй като други сектори са получили увеличения."
Полицаите и учителите вече минаха, да видим кои ще са следващите. Но не са уцелили точното време, а то е преди избори. Тогава всички партии се надпреварват да раздават нашите пари не всеки недоволен, за да гласува после за тях. Лошото е, че недостигът се покрива чрез огромни заеми.
Анонимен
Никаква вяра на тези.
Нека частните клиники да завладеят всичко. Може да им плащаш, но поне те лекуват за разлика от тези
Анонимен
таз година в бедната и корумпирана България свършиха раздаването на пари , следващо раздаване до година