Готов е архитектурният проект за възстановяване на най-красивата, но занемарена от десетилетия чешма в Шуменско – Куршун чешма. Миналата седмица документите са внесени за одобрение в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, каза днес на заседание на Постоянната комисия по култура към Общинския съвет председателят й Венцислав Венков.
За ШУМ.БГ той обясни, че понеже Куршун чешма е паметник на културата с местно значение, проектът трябва да се съгласува и с Министерството на културата. След това и Община Шумен трябва да издаде разрешение за строеж.
Както проектирането, така и реставрацията се финансират от семейството на Несрин и Фикрет Индже. „Семейството е приело идеята за възстановяването на тази чешма присърце и аз в ролята на техен съветник им помагам в това начинание“, обясни Венков.
Проектът е дело на арх. Васка Рачева от Варна. Той включва възстановяване на автентичния вид на дървения покрив, обновяване на османския надпис и добавяне на негов превод на български език. Предвижда се поставянето на нови чучури, от които отново ще тече вода.
Откъде е извирала водата при построяването на Куршун чешма през 1774 г. в момента не е известно. Затова сега ще се ползва вода от градската водопреносна мрежа. Проведени са разговори с ВиК-Шумен относно захранването й. Зад чешмата има шахта на дружеството, използвана няколко години през периода на социализма, която ще бъде възстановена.
Припомняме, че през март т.г. Община Шумен и общественици подеха инициативата „Нов живот за старите чешми“. Идеята е да се възстановят всички стари чешми в града.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Трябва да се възстановяват османските паметници да се напомня на гяурите какви грижи е полагал султанът за тях в името на всемилостивият Аллах. Да чакаме ли турска делегация при откриването на чешмата да им благодарим за ефтиният газ от Боташ?
Джей Джей Окоча
Щом е от ВиК вода няма да тече, евентуално чат пат кал.
Loveca_
Попа нали беше казал, че ще покаже източника? Защо ще свързват с ВиК? Толкова ли е трудно да се изчисти?
Анонимен
Не е ли Куршум чешма ! Някой ще обясни ли , защо казват Куршун ! Ние старите , (местните ) шуменци , знаем Куршум чешма . Кой изкривява името !
Анонимен
Алкомета сигурно ще наеме най яката фирма Автомагистрали Черно море да реставрират.Само те могат да изпълнят качествено на изгодни цени и кратък срок.
Анонимен
Логично парите за дарението да са от най богатия мюсюлманин в региона, предполагам по същия начин е била и построена.
Аз
Браво!Едно смислено и добро дело за селяндурите,които днес се мислят за шюменци,а на дядо им цървулите мухлясват в Смядово.Да сте чули двамата братя Кюркчиеви - селяни от Смядово и Кюлевча,да са правили благотворителни жестове?Или кръгчето масони- Веселин Златев,Ники Тончев,Професорът Добрев,Ивайло Савов,?
Турчинът не само има големи джебове,но и явно голяма душа!
Анонимен
070050054 = ТЕЛЕФОНЪТ ЗА В и К аварии.
Вода зад Куршун чешма има, не случайно е там.
Подземната вода се открива от някой радиестезист или използвайте електрически, резистивен метод с два електрода свързани с мултиметър с два кабела. Съпротивлението почва да пада когато подземната вода е близо. Не е голямо мястото. Не е удачно да е от водопроводна, питейна вода, която да отива в канализацията
Анонимен
Чудесно дело е възстановяването на Куршун чешма или „Оловната чешма“. За незапознатите – наречена е така заради покрива от оловни листове, когато е била направена през 1774г. Обаче у мен възниква въпросът кой ще плаща денонощно течащата вода от ВиК, която аз вкъщи плащам по 6-7 лв. за кубик, с включени загуби спрямо общия водомер? Пак аз и коректните данъкоплатци ли? Редно е да тече изворна вода.