Готов е архитектурният проект за възстановяване на най-красивата, но занемарена от десетилетия чешма в Шуменско – Куршун чешма. Миналата седмица документите са внесени за одобрение в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, каза днес на заседание на Постоянната комисия по култура към Общинския съвет председателят й Венцислав Венков.
За ШУМ.БГ той обясни, че понеже Куршун чешма е паметник на културата с местно значение, проектът трябва да се съгласува и с Министерството на културата. След това и Община Шумен трябва да издаде разрешение за строеж.
Както проектирането, така и реставрацията се финансират от семейството на Несрин и Фикрет Индже. „Семейството е приело идеята за възстановяването на тази чешма присърце и аз в ролята на техен съветник им помагам в това начинание“, обясни Венков.
Проектът е дело на арх. Васка Рачева от Варна. Той включва възстановяване на автентичния вид на дървения покрив, обновяване на османския надпис и добавяне на негов превод на български език. Предвижда се поставянето на нови чучури, от които отново ще тече вода.
Откъде е извирала водата при построяването на Куршун чешма през 1774 г. в момента не е известно. Затова сега ще се ползва вода от градската водопреносна мрежа. Проведени са разговори с ВиК-Шумен относно захранването й. Зад чешмата има шахта на дружеството, използвана няколко години през периода на социализма, която ще бъде възстановена.
Припомняме, че през март т.г. Община Шумен и общественици подеха инициативата „Нов живот за старите чешми“. Идеята е да се възстановят всички стари чешми в града.
ШУМ.БГ
Коментари
Кико
На пръв прочит добра идея .Ще се захранва от ВИК …т.е язовира .Нивото му намалява.
Според мен е по добре да се инвестира в старите сондажи до Мътница . Да се направят геоложки проучвания ….
Много е важно да те управляват умни хора.
Анонимен
ЕВВАЛЛА на ТУРЧИНА.Голямо сърце
Анонимен
Грунтовите води следват релефа, така че в близост до чешмата със сигурност ще има такъв поток. Трябва само един радиоестезист да го открие с пръчката и да се изкопае шахтата.
Информация
Куршун-чешма, името и означава "оловна чешма". Кръстена е така заради покрива от оловни листове, който в момента е керемиден. Построена е през 1774 г. и се счита за Възрожденска, а от чучурите и вече не тече вода. Северната страна на чешмата е главната, има пиластри и полуколонки, отделящи три полета, завършващи в горния си край с ориенталски арки.
АнонименИнформация
Северната страна на чешмата е главната, има пиластри и полуколонки, отделящи три полета. В средното поле е вградена мра морна плоча с надпис, възхваляващ естествено поръчителя на чешмата. На 4-ти ред : „Какъв извор е това – подобен на райския извор, каква чешма е това – подобно на райска чешма. Постройката е прекрасна като рая, а водата по – скъпоценна от животворна вода.“
Анонимен
Трябва да ги разрушават тези амуджески гродотий.
Анонимен
Кмета да направи синя зона с голям паркинг за да спират авантаджиите да пълнят тубите с вода
Анонимен
Първоначалният източник на вода отдавна е пресъхнал.
Анонимен
Никой ли не се замисли, че чешмата може би ще бъде с кранчета и водата ще се пуска и спира, а не да тече непрестанно?
Ако на никой не му е дошло на ум е много лошо, защото с такова население незнам накъде вървим!