Ще трябва да се съберем и да решим, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в Бургас по темата за Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Сега всички виждат пораженията от това чудовище, което навремето Кирил Петков и Асен Василев направиха, за да могат да събарят опоненти, а сега ние трябва да спасяваме заради плана или да загубим пет милиарда, каза още той.
Това, че ГЕРБ вкара България в Шенген и в еврозоната, е нещо, което страшно нервира политическите ни опоненти, особено "Продължаваме промяната", но днес, за разлика от друг път, няма как да разгранича ПП от ДБ, защото ген. Атанасов е обяснил, че трябва да се затвори комисията. Това много им вършеше работа в последните седмици, защото приписваха неудачите си на това, че комисията е на Пеевски, допълни Борисов.
Това, което днес Пеевски изпрати с отворено писмо, че ще подкрепи закриването на комисията, поставя ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - Обединена левица" в малцинство, което има близо 100 депутати. По искане на ПП и ДБ с решение на Конституционния съд, сега трябва да гласуват 121 депутати. Ние вече нямаме това мнозинство, каза още Борисов.
Винаги съм твърдял, че Пеевски има инстинкт и по никакъв начин няма да остави да го закачат за комисията. И тук ние сега в момента сме в много неприятна позиция. От една страна, ние трябва да защитаваме КПК, която създадоха ПП и ДБ и която приписват на Делян, но той категорично не ги иска и отрича, че има каквато и да е връзка с тях. И ние сега все едно защитаваме КПК, за да получим тия 5 милиарда. Това трябва да бъде огромен труд в момента", каза още Борисов.
По думите му с ясното мнозинство на ПП, ДБ, "Възраждане", МЕЧ, ИТН и вече "ДПС - Ново начало" в парламента, комисията ще бъде закрита, независимо какво мислят от ГЕРБ за това.
В момента действията на комисията въздигат ПП и ДБ след погрома, който нанесоха в София. След като техните хора поименно ги обвиниха в корупция, изведнъж някой отиде да спаси ПП и ДБ и да безчинства във Варна", допълни Борисов.
В това разделение в момента между президента Румен Радев, между партиите, между хората, няма българин, който да може да обедини дори две трети от хората. И който и да бъде поставен начело на КПК, ще бъде яростно атакуван от всички страни, защото такъв човек няма. Дето се вика, от главен секретар познавам българите по документи. Такъв човек няма и няма да бъде избран, допълни лидерът на ГЕРБ
Премиерът Росен Желязков заяви, че искането за закриване на КПК става в ключов момент, когато България е напът да изпълнени ключови условия, свързани с получаването на втория и третия транш по Плана за възстановяване и устойчивост.
Желязков каза, че има всички предпоставки в най-скоро време Комисията за противодействие на корупцията да бъде с нов състав. По думите му това е ключово условие България да получи второто и третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.
"За по-малко от година не само приехме необходимите мерки, но преди няколко дни подадохме искане за второ плащане - 620 милиона евро. За това предпоставка беше приемането на правила за избор и номинация на членове на Комисията за противодействие на корупцията. За третото плащане, което е в размер на 1.2 милиарда евро, условието е да бъде избран новият ѝ състав", обясни премиерът Желязков.
Той допълни, че вече има подадени кандидатури, а номинационната комисия е в процес на сформиране. Избран е и омбудсман, който ще участва в нея. И в този момент се появяват идеи за закриване на комисията именно от хората, които първи са настоявали за нов състав.
"Защо си с шапка - защо си без шапка"
Ангажиментите, които сме изпълнили, са тези, поети от България по ПВУ, когато химикалката е държал тогава Кирил Петков, и сега да бъдем критикувани, че изпълняваме всяка една от мерките, по начина, по който те са ги предвидили, с одобрение на ЕК, ми прилича малко на това "защо си с шапка - защо си без шапка", каза министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Правосъдният министър коментира тезата на ПП-ДБ, че е проблем членовете на Комисията за противодействие на корупцията да се избират с обикновено мнозинство, но отбеляза, че за това има правен и политически аргумент. Правният е, че има решение на Конституционния съд, според което депутатите не могат да слагат по-големи мнозинства при избор на регулатори, а политическият е, че през януари депутати от ПП-ДБ са направили същото предложение, което бе прието вече от парламента по отношение на мнозинството.
Ще бъде ли закрита КПК?
По-рано лидерът на ДПС Делян Пеевски обяви, че другата седмица ще внесе предложение Комисията за противодействие на корупцията да бъде закрита като гласуването за това ще е лакмус - кой манипулира и лъже хората. Според него това е единственият начин да бъде прерязана пъпната връв, която свързва структурата с дискредитирани и корумпирани политици, които системно я употребяват за своите "спасителни" ПР-кампании, представяйки се за жертви.Според него гласуването за това ще е лакмус - кой манипулира и лъже хората.
"Ирония с малко злоба", така пък Атанас Атанасов от ПП-ДБ определи предложението на Пеевски за закриване на антикорупционната комисия.
"Комисията наистина се използа като политическа бухалка за разправа с опозицията, особено след промените, които позволиха нейното ръководството да се избира от парламента не с квалифицирано мнозинство от 160 души, а с обикновено от 120. Този орган е излишен, вреден и трябва да бъде закрит", каза Атанасов. Той потвърди, че настоява за закриването на комисията, която определи като репресивен орган на властта.
А Кирил Добрев от БСП напомни, че комисията беше създадена и с подкрепата на ПП-ДБ. Той изрази недоволство от по думите му "двойните стандрати" в отношението им към Пеевски.
"Иначе сме слуги на Пеевски, но когато те го правят, когато Пеевски е с тях се чувстват силни, мощни почват да кадруват, назначават хора точно по тези репресивни служби, за които сега претендират и пищят от тях. Между другото всички промени в КПК, за да стане тя този инструмент, са направени с помощта на ДБ, ПП, ГЕРБ и ДПС", коментира Кирил Добрев.
Комисията за противодействие на корупцията, нито преди промените през октомври 2023 г., нито след тях, не е борила ефективно корупцията - статистиката го показва. Това се посочва в позиция на партия "Възраждане". За пореден път "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС си подават топката, се казва още в позицията.
"Тази комисия, която беше създадена от ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ за политическа бухалка, сега вече не е изгодна за ПП-ДБ и те искат закриването ѝ. Веднага и ДПС - Пеевски поиска същото, което е показателно, че работят заедно", се допълва в позицията на "Възраждане".
Дир.бг
Коментари
Добави коментар