САЩ и ЕС постигнаха търговско споразумение, предвиждащо 15% мита върху европейския износ, обяви президентът Доналд Тръмп след едночасова среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Според Тръмп Брюксел е поел ангажимент да закупи американска енергия на стойност 750 млрд. долара и да направи допълнителни инвестиции в САЩ в размер на 600 млрд. долара.
Фон дер Лайен от своя страна приветства споразумението като "добра сделка, която ще донесе стабилност и предвидимост" в отношенията от двете страни на Атлантическия океан.
Търговският обмен между САЩ и ЕС е един от най-големите в света. Двата блока са най-големите си взаимни партньори както в търговията, така и в инвестициите. През 2024 г. общата стойност на стоките, търгувани между тях, достигна близо 976 млрд. долара. Заедно те формират почти една трета от световната търговия.
През миналата година САЩ са внесли от ЕС стоки за 606 млрд. долара, а са изнесли за 370 млрд. долара. Този търговски дефицит отдавна е болна тема за Доналд Тръмп, според когото подобни отношения означават, че Америка "губи".
След седмици напрегнати преговори сделката между ЕС и САЩ е факт. За да се стигне до споразумение обаче, се наложи лична среща между двамата лидери. Това е характерен подход за президента Тръмп, чиято лична намеса често се оказва решаваща за финализирането на подобни преговори, дори когато изглеждат в задънена улица.
А споразумението е от огромно значение, тъй като хиляди компании и милиони работни места от двете страни на Атлантика зависят от това, което Брюксел нарича "най-голямото двустранно търговско и инвестиционно партньорство в света".
В крайна сметка и Доналд Тръмп, и Урсула фон дер Лайен могат да представят сделката като успех, сочи анализ на БиБиСи.
За Европейския съюз резултатът е облекчение. Митото от 15% е далеч по-добро от заплахата за 30%, макар и да не е толкова изгодно, колкото ставката от 10%, договорена от Великобритания.
За Съединените щати сметката също излиза. Според миналогодишните данни, новите мита ще донесат на държавната хазна около 90 млрд. долара. Към това се прибавят и обещаните европейски инвестиции в американската икономика на стойност 600 млрд. долара.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар