След напрежение и включване на охрана и полиция, със 17 гласа "за", 10 "против" и 5 "въздържали се" Общинският съвет на Карлово реши да започне процедурата за промяна на статута на имота, върху който се предвижда да бъде изграден завод за барут в землището на село Кърнаре.
Кметът Емил Кабаиванов обясни, че процедурата изисква промяна на статута на земята.
"Това е законово установена процедура. Всеки собственик на имот, който желае да смени предназначението, трябва да получи съгласие на Общинския съвет. Такъв е законът. В случая става въпрос за земя държавна собственост 518 декара. Собственикът е изявил желание тя да бъде отредена за производствени цели", каза той.
По време на дебатите се стигна до напрежение в залата и се наложи общинска охрана и полиция да се намеси, за да може гражданите, влезли в залата, да седнат на местата си.
Снимка: Местен информационен канал - гр. Карлово/Фб
Сред тях бяха и депутатите от Величие Красимира Катинчарова и Мария Илиева, които бяха поискали да се изкажат на сесията, но съветниците гласуваха против това.
Тази сутрин десетки се събраха пред общината в Карлово на протест, организиран от партия "Възраждане" срещу инвестиционното намерение на ВМЗ - Сопот да изгради завод за барут заедно с немския концерн "Райнметал". Протестът бе под надслов "Не на завод за барут в Община Карлово", предаде БНР.
Според депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, за този парцел няма изготвен ОВОС, не е направено обществено обсъждане и най-важното, ще се замърси Розовата долина. "Затова протестират хората", коментира той. "Начинът, по който е внесена докладната записка буди огромни опасения. Първо като тръгнем от това, че не става ясно дали ВМЗ е собственик на Земята и ако тя наистина не е собственик, понеже доколкото знам статутът на земята не е уреден, ВМЗ дори няма право да иска изработването на ПУП", добави Врачев.
Жителите на Карлово заявиха, че не искат въздуха, почвата и водата в Карловско да се замърсява. Никой не ни е питал за този завод, коментираха те преди сесията.
"Против сме замърсяването на въздуха. Това, което нашите управляващи правят, е направо безочие, наглост. Ами възмущаваме това, че без никой да попитат, някои хора си решават да си оправят частния бизнес. Това е частен бизнес между Бойко и Райнметал. Как няма да ни възмущава? Защо не произвеждаме дронове? Защо най-мръсното все тука в нашата държава?", казаха част от протестиращите.
Дир.бг

Коментари
Анонимммммм
Като стане БУМ друга песен ще запеете да не говорим за трайният отпечатък който ще остави на околната среда
Руснакоебач
Русофилските мърши откога са се загрижили за околната среда, до вчера реваха като вдовици за уй, че трябва превъоръжаване и военна индустрия. Сега като се прави пак реват, защото усещат как ще влезе дълбоко на майка им Педерусийската Джамахирия. Кеф!
Анонимен
Те и против еврото реваха, и против шенген реваха и против незнам си какво. Уж не им харесва тука ама не щат да си заминават на майка си путинска 😀
...
155 мм снаряди ще са необходими за новите ни гаубици. Отделно че артилерийските системи на почти всички натовски страни са на този стандарт, а нямат достатъчно производство на такива боеприпаси. Така че инвестицията си е много добра.
Анонимен
Протестиращите шушляци питали що не произвеждаме дронове...
Произвеждаме.
Анонимен
От кога България има 155мм гаубици?
Анонимен
Нека дроновете полетят! Че и в Смядово ще има...
14:25
Сподели с публиката какви са новите ти гаубици, кога си ги купи и колко са
Анонимен
Да задоволяваш орално рускоговорящи украинци по черноморието летем, нито ги прави руснаци, нито те прави Ибач маняк.
🤣🤣🤣
Блажени да са верующите
Тук май никой не е чувал за биологично или ядрено оръжие или сте още епохата на студената война с гаубици и миномети