Условията, при които се намира Благомир Коцев, който в края на миналата седмица беше преместен от предварителния арест в Софийския централен затвор, са ужасни, твърдят депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова и екипът на варненския кмет, подсъдим по обвинения в корупция.

Според близките му той се намира в карцера, в тясна и студена килия, а Бориславова добавя, че компания му правят плъховете. Коцев е бил изведен от следствения арест без предупреждение, през нощта на петък срещу събота, обясняват близките му.

"Преместиха Благо в карцера на Централния софийски затвор. Така нареченият разпределителен арест е най-ужасното място в България за лишените от свобода и Благо сега е там. Килията е по-малка по размери, но не и по-малко мизерна от тази на Г. М. Димитров. Няма отопление, няма светлина. Свиждането, което направихме вчера беше по-рестриктивно и контролирано отвсякога", съобщиха на профила на Коцев във Фейсбук от екипа му.

Условията в затвора описва и Лена Бориславова, според която кметът е подложен на тормоз, а при същите се намира и бившият зам.-кмет на София Никола Барбутов.

"Плъхове. 11 градуса постоянна температура. Тясна клетка. Лампата светва в полунощ и не може да бъде отвъртяна. Тормоз. Това са условията, в които са преместени Благо Коцев и Никола Барбутов", пише в социалната мрежа Бориславова.

Дотук се стигна, след като в средата на миналата седмица прокуратурата отказа да сезира съда за искането на защитата за преразглеждане на мярката му за задържане, обобщават от екипа на варненския кмет. Според сътрудниците на Коцев от държавното обвинение избързали с вкарването на на обвинителен акт, което поставило делото срещу Благомир Коцев на още по-бавни релси, "с правила, различни от тези на досъдебното производство".

Малко преди да бъде отведен от следствения арест в Софийския централен арест Коцев подписа заповед, с която упълномощи заместник-кмета Снежана Апостолова за изпълняващ функциите кмет на Варна.

Преди ден от партията на кмета ПП изразиха "силно възмущение от решението законно избраният кмет на Варна Благомир Коцев да бъде преместен от ареста в затвора - "на фона на отказа на съда да разгледа подадената от защитата му молба за изменение на мярката за неотклонение и без влязла в сила присъда. По същото основание е преместен и бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов".

От Софийска градска прокуратура обясниха, че това е законовата процедура - когато делото срещу обвиняем, задържан за постоянно в арест, влезе в съдебна фаза, тоест, вече е приключило разследването, обвиняемият бива преместван в съответния затвор. Това е описано в чл. 244 и 245 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Кметът на Варна Благомир Коцев бе задържан на 8 юли 2025 г. Оттогава до 11 ноември функциите изпълняваше заместникът му Павел Попов. На 12 ноември той съобщи на пресконференция, че Благомир Коцев вече ще бъде кмет на Варна от ареста.

Ден по-късно Софийската градска прокуратура внесе обвинителен акт в Софийски градски съд по делото срещу Коцев. На съд са предадени петима обвиняеми за общо дванадесет престъпления. Предстои насрочване на разпоредително заседание. Делото срещу Никола Барбутов също влезе в съда.

Дир.бг