Двама руски граждани, Олег Олшански и Сергей Ивин, са арестувани в България по искане на Съединените щати. Взето е решение за екстрадиция на Олшански, съобщиха от руското посолство в София пред РИА Новости.

"Взето е решение за екстрадиция на Олег Олшански (в Съединените щати - бел. ред.), но защитата планира да обжалва. Съдебно заседание по същество по делото на Сергей Ивин все още не е проведено", съобщиха от мисията на Москва в София.

Руското посолство в България е в тесен контакт с арестуваните руснаци - Олшански и Ивин, които се издирват за екстрадиция в Съединените щати. Служители на консулския отдел на посолството са в тесен контакт с руските граждани, задържани в България, и техните адвокати", допълниха от дипломатическото представителство.

Руски консулски служители в София са посетили Олег Олшански и Сергей Ивин, които се намират в софийския следствен арест, казаха още от руската мисия. 

До момента няма официална информация по какви обвинение американските власти искат екстрадицията на двамата руски граждани. 

Преди 10 дни Софийският градски съд (СГС) реши да не екстрадира в Ливан руснака Игор Гречушкин, който е заподозрян за експлозията, вследствие на която загинаха над 200 души в Бейрут на 4 август 2020 г. Такова беше и желанието на самия подсъдим.

Руснакът, свързан с взрива в Бейрут през 2020 г., е арестуван в София преди 10 дни
Виж още
Руснакът, свързан с взрива в Бейрут през 2020 г., е арестуван в София преди 10 дни

Гречушкин беше арестуван на столичното летище на 5 септември, където пристигна с полет от Кипър. Той бе издирван с червена бюлетина от Интерпол по искане на ливанските съдебни власти на основание на издадена заповед за задържане от 29 септември 2020 година.

Руснакът бе търсен по подозрения за извършени от него престъпления - внасяне на взривни вещества в Ливан, терористичен акт, довел до смъртта на голям брой хора, деактивиране на машини с намерение да се потопи кораб.

Dir.bg