Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Индия ще купува петрол от Венецуела вместо от Иран, предаде агенция Ройтерс.
„Ние вече направихме сделка, концепцията на сделка“, каза Тръмп пред журналисти в президентския самолет "Еър форс уан" на път към Флорида от Вашингтон.
Ден по-рано САЩ заявиха на Индия, че скоро може да започне да купува петрол от Венецуела, което ще й помогне да замени вноса на руски петрол, съобщиха пред Ройтерс трима души, запознати с темата.
Американското усилие за доставки на венецуелски петрол на Индия идва на фона на стремежа на Вашингтон да намали петролните приходи на Русия, с които тя финансира войната си в Украйна, отбелязва Ройтерс.
През март миналата година Тръмп наложи 25-процентни мита на страните, които купуват венецуелски петрол, включително на Индия, припомня агенцията.
По-малко от месец след залавянето на венецуелския президент Николас Мадуро със специална военна операция в Каракас и отвеждането му в САЩ, за да бъде съден за наркотероризъм, Вашингтон отмени санкциите, които възпрепятстваха търговията с венецуелски петрол.
Тръмп каза още на борда на самолета, че Китай също е добре дошъл за сделка със САЩ за доставки на венецуелски петрол.
БТА/Днес.бг

Коментари
Анонимен
Правилното сравнение е - ако имаш бензинов автомобил и някой ти докара "правилната" нафта, ти ще я налееш ли в резервоара си и да караш? Сега проумяваш ли колко си бос в химията и в "механиката" на геополитиката? Часовникът казва, че е време да си лягаш.
Анонимен
За газа ТАРИКАТЕ,става въпрос за цена не за калоричност,която се следи и подържа стриктно,за това се залаща в мегавати,кой е ПРОСТ сам си отговори,в момента текат новини за Гренландия,много е интересно,каква,"ненамеса" от САЩ е,а химия не ми преподавай,зная как да си варя ракията от кайсии и от гроздов сок,в рафинериите е същото,като го няма това което искаш,работиш с каквото има,защото спреш ли..
Анонимен
Веднага ти отговарям, че ПРОСТ си ти. Е може да не си съвсем прост, но определе си НЕУК. Цената на газа се изчислява като функция от количеството в кубици и калоричността в калории от коети се получават мегаватите във фактурата ти. За капацитет няма да ти говоря, защото ще ти стане крайно сложно. А по отношение на петрола, чети за реформинга и не плещи глупости. А най-добре пий ракия и си лягай.
Анонимен
Умчо,с газ съм се занимавал почти цял живот,не ми обяснявай как от кубици се превръща в калории и мегавати,не ми обяснавай и за дестилацията,грубо казано,за очискаката и добавката на различните горива и продукти,а кога и с кого ще си пия ракията и ще лягам да спя,не е твоя работа!
Анонимен
Да, личи ти че си пълнил запалки с пропан-бутан цял живот. Да превръщаш кубици в калории?!? Ехо, има ли някой в къщи!!! Ха ха ха ха. Боже опази! Дестилация на спирт и ректификация на нефт не са съвсем еднакви неща. Ако бяха щяхме да имаме Нефтохим Преслав и Винпром Бургас. Аре лагай пиянде!
Анонимен
Лягай!