„В новата история на страната има много силни фигури – политици, общественици, които българският народ успя да отрече, подиграе… Но името на Левски винаги по всякакъв повод, в трудни и в леки времена остава най-високо в пантеона на българското съзнание. Каква е причината за това? Защо българският народ без да познава подробности от неговия житейски път като чели подсъзнателно, със своите емоции, го припозна най-близко до себе си? Защото Левски произлиза от недрата на този народ! (…)
Точно пет години след неговата смърт и безсмъртие, точно в същия месец възкръсна Българската държава. Това безспорно е дело на Левски – човека, който беше най-добрата еманация на Българското възраждане, на най-силния период от времето на скърцащото перо на Паисий до свирепото „ура“ при Чаталджа, българите дадоха най-добрия си син, който увисна на бесилката, за да бъде народа свободен.
От този период има думи на един голям поет:
Две неща ми трябват на земята,
те са любовта и свободата.
Живота давам безвъзвратно за любов,
любовта да дам за свободата съм готов!
Ето това направи и Левски, за да бъде България свободна и да се радваме днес на народовластие , на вишегласие, не такова, каквото мечтаеха апостолите в онези времена, но такова, към което ние трябва да е стремим и да искаме от нашите управници.
Поклон Апостоле! Да живее България!“
Това каза в словото си по повод 153 години от гибелта на Апостола на свободата Андрей Соколов – старши учител по история и цивилизация в СУ „Йоан Екзарх Български“ в Шумен.
Церемонията се проведе пред паметника на Левски на пл. „Освобождение“. На нея присъстваха областният управител Катя Иванова, кметът на Шумен Христо Христов, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, както и много деца и граждани.
Ученици от СУ ,,Й. Е. Български“ и СУ ,,Сава Доброплодни“, част от трупата на Детско-юношеския театър „БИС“, изпълниха част от разказа ,,Апостолът в премеждие“ от Иван Вазов.
Положени бяха много венци и цветя.
Възпоменателната церемония бе организирана от Община Шумен, Военните формирования 34200 и 54060 и Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ към НВУ „Васил Левски“.
ШУМ.БГ

Коментари
Анонимен
Голям лилипут гендо
Анонимен
Задръж кафявите си мисли за себе си!
Анонимен
Левски е жив
Анонимен
Левски е жив но шефа на полиц е от новото начало.....няма да е за дълго
Анонимен почитател
според мен шуменци почитат повече тони стораро, ама ... кат сте рекли!
Анонимен
Вчера Савчева мръзна, днес на топлото време я няма. Що така? Но пък заместник кмета по социална политика се появи. Интересно ще има ли поредна смяна на заместник кметове след изборите.
Анонимен
Никой памперссс от ГЕРБ не виждам на снимката
Анонимен
Ти смени своя, че май се е напълнил.
Анонимен
На някой се напълнил и не можал да стигне до паметника аз бях там