Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) скочи рязко в понеделник до 115,54 долара за барел, съобщи на страницата си петролният картел. Това представлява ръст с 19,21 долара или 19,9 на сто спрямо цената на петрола на ОПЕК в петък, когато достигна 96,33 долара за барел.
На 27 февруари, преди началото на войната на САЩ и Израел срещу Иран, петролът на ОПЕК се котираше за 70,07 долара за барел.
За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 12 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Сахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Джено (Конго), Зафиро (Екваториална Гвинея), Раби лек (Габон), ирански тежък (Иран), Басра лек (Ирак), Кувейт експорт (Кувейт), Ес Сидер (Либия), Бони лек (Нигерия), Лек арабски (Саудитска Арабия), Мурбан (ОАЕ) и Мерей (Венецуела).
Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 година.
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
На фона на покачващите се цени на горивата, енергийните министри на страните от Г-7 не взеха решение за освобождаване на стратегически петролни резерви по време на разговор днес. Вместо това те поискаха от Международната агенция за енергията (МАЕ) да оцени ситуацията, преди да бъдат предприети действия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
От МАЕ съобщиха, че свикват извънредна среща на държавите членки, за да изготвят задълбочена оценка на развитието на пазара.
"Всички са готови да предприемат мерки за стабилизиране на пазара, включително САЩ", заяви пред журналисти френският министър на финансите и икономиката Ролан Лескюр след разговорите на енергийните министри от Г-7 за справяне с рязкото покачване на енергийните цени заради войната в Иран.
Франция е ротационен председател на Г-7. Вчера Лескюр оглави и срещата между финансовите министри от Г-7 и МАЕ, на която онлайн взеха участие и представите на ОИСР и Международния валутен фонд. На нея също не беше взето решение за освобождаване на петролни резерви.
"Помолихме МАЕ да разработи сценарии за евентуално освобождаване на петролни запаси. Трябва да сме готови да действаме във всеки момент", добави Лескюр.
В тази връзка изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол заяви, че свиква извънредна среща на държавите членки на организацията по-късно днес, за да бъде оценено текущото състояние на енергийните доставки и пазара.
След като в предходната сесия достигнаха най-високото си ниво за повече от три години, цените на петрола се понижиха със 7 на сто днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че войната в Близкия изток може да приключи скоро, което облекчи опасенията от продължителни смущения в доставките.
България разполага с над 1 млн. тона петролни запаси
Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" е в пълна готовност за отпускане на петролни запаси при необходимост и при спазване на националното законодателство. Това заяви председателят на Агенцията Асен Асенов пред народните представители по време на извънредно заседание на Народното събрание, свикано във връзка със ситуацията с горивата и конфликта в Близкия изток.
Към 10 март 2026 г. общото количество петролни запаси възлиза на 1 007 360 тона, от които 780 141 тона се съхраняват на територията на България, а 227 220 тона - в други държави членки на Европейския съюз.
По видове горива запасите са както следва:
Автомобилен бензин - 64 435 тона, от които 11 474 тона се съхраняват в Унгария, Словения и Румъния;
Гориво за дизелови двигатели - 525 733 тона, от които 42 746 тона са в Унгария, Словения, Румъния и Гърция;
Реактивно гориво от керосинов тип - 5 395 тона, съхранявани изцяло на територията на страната;
Газ пропан-бутан - 656 тона, съхранявани на територията на страната;
Котелно гориво - 54 724 тона, съхранявани на територията на страната;
Нефт - 356 417 тона, от които 173 000 тона се съхраняват в Италия и Гърция.
За преработката на цялото количество нефт на и извън територията на страната до крайни продукти са необходими между 23-40 денонощия, като в този случай общото количество създадени запаси ще обезпечи над 90 дни среднодневно потребление.
Съгласно Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, страната е длъжна да поддържа запаси за минимум 90 дни, от които 30 дни се създават от държавата чрез Държавния резерв, а 60 дни - от задължени лица. Количествата, създадени от Агенцията, се съхраняват изцяло на територията на страната, докато задължените лица имат право да съхраняват до 50% от своите запаси в други държави членки на ЕС.
Дир.бг

Коментари
Копейка
В американските информационни канали усилено се върти информацията, че два дни преди агресията на САЩ в Иран, Барън, синът на Д.Тръмп е закупил петролни акции за 50 млн долара. Какво ли е очаквал да се случи?
Анонимен
Кои канали.
Анонимен
Това беше днес при Скабеева