Скача таксата за отглеждане на куче в община Шумен. Предложението на кметската администрация е размерът й да се увеличи двойно за жителите на града и тройно за селата от общината.
Промените са залегнали в актуализираната Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Шумен, качена за обществено обсъждане на сайта на кметството.
Таксата за притежаване на куче в община Шумен не е актуализирана от 2010 година. В момента собствениците на кучета, отглеждани в град Шумен, заплащат на година 6,10 евро, а тези в кварталите „Мътница“, „Дивдядово“, „Макак“ и селата на община Шумен – 2,55 евро.
В проекта се предлага за град Шумен и кварталите таксата да стане 13,00 евро, а в селата 9,00 евро.
В момента граждани заплащат такса за 2 214 кучета в град Шумен и за 443 в селата.
Приходите от нея за 2025 година са в размер на 7 859 евро, което представлява едва 15,17% от сумата, която се дава ежегодно за Общинския приют за животни „Тонка Петрова“. От администрацията посочват, че за издръжката му ежегодно се предоставя субсидия от 51 129 евро, заплаща се данък сгради и такса смет и по-високата такса за куче ще подпомогне финансирането на приюта.
С увеличението се цели също да се мотивират хората да помислят, преди да вземат куче, да се намали безконтролното отглеждане на кучета и развъждането им.
Становища по предложените промени в Наредбата могат да се подават в Община Шумен в 30-дневен срок.
ШУМ.БГ

Коментари
Анонименкоdog
Вдигнете ли таксата, пускаме си кучетата пред общината.
Анонимен
А гълъбите...
Анонимен
блока пълен с кучкари и съм сигурен че никога не са регистрирали и плащали за тях !
Анонимен
Вдигнете таксата и на Петко Шекера
Анонимен
А за отглеждане на пантери няма ли вдигат таксата
Автор
А защо не кастрират уличните? На всякъде улични помияри!
анонимен
тая снимка къде е правена - в украинско село след руска атака ли?