Европейската организация на футболните фенове, както и Организацията на потребителите в Европа, сезираха Европейската комисия по повод цените на билетите за Мондиал 2026.

Цените, които американците обяви още преди няколко месеца предизвикаха изключително недоволство сред феновете, защото те значително надвишават цифрите от последните световни първенства.

Именно заради това въпросните организации обвиниха ФИФА в монопол и сезираха Европейската комисия, защото според тях световната футболна централа злоупотребява с факта, че изцяло контролира продажбата на билети за Мондиала.

"В случая няма конкурентен пазар, отделните федерации или самият организатор няма контрол над продажбата и говорим за монопол, с който ФИФА злоупотребява", каза говорителят на Организацията на европейските потребители Роман Арманго.

Освен това се съобщава за подвеждащи промоции, в които към наглед достъпна цена на билета се начисляват доста други такси, които автоматично повишават цената.
 

Целта на сигналите е Европейската комисия да разследва действията на ФИФА, които в конкретния случай противоречат на европейските разпоредби за защита на потребителите.

Разбира се, все пак говорим за Мондиал на територията на САЩ, Мексико и Канада, където решенията на Европейската комисия няма да имат влияние върху цените на билетите, но пък при доказване на неправомерни действия, базираната в Швейцария централа на ФИФА може да понесе определени санкции.

Дир.бг