Първите компенсации за поскъпването на гориватаще бъдат изплатени през април, съобщи служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов на съвместен брифинг със служебния министър на финансите Георги Клисурски след края на днешното правителствено заседание. Той уточни, че ако мярката остане в сила и през следващия месец, плащанията ще продължат и през май. Тя е в сила до края на юни, тази година

Повод за активирането на държавната подкрепа е достигането на прага от 1,60 евро за литър дизел в продължение на три последователни дни. По думите на служебния министър на финансите Георги Клисурски, на 24 март е бил третият пореден ден с такава цена, което автоматично задейства механизма за подпомагане на най-уязвимите граждани. 

Клисурски подчерта, че Национална агенция за приходите вече публикува ежедневно данни за цените на дизела и бензин А95 на своя сайт, като информацията е достъпна за всички граждани. Според него в периода 21-24 март се наблюдава известна стабилизация - дизелът достига 1,60 евро за литър, след като на 21 март е бил 1,59 евро, докато бензин А95 остава на ниво от 1,43 евро за литър през всички дни.

Финансовият министър отбеляза още, че НАП извършва засилен контрол върху пазара, като до момента са проверени над 800 от общо 4000 бензиностанции. Целта е да се гарантира, че увеличенията на цените са обосновани от реални пазарни фактори, а не от спекула.

Паралелно с това правителството подготвя и пакет от мерки в подкрепа на бизнеса. В момента се провеждат срещи със секторни организации от най-засегнатите браншове от поскъпването на горивата и други енергоизточници, включително транспортния сектор, като акцентът е върху ограничаване на инфлационния натиск още в началото на веригата на доставките и при цените на енергията.

От своя страна Адемов увери, че структурите на Агенция за социално подпомагане са готови да приложат решението на Министерския съвет. Той поясни, че хората, които вече получават социални помощи и имат регистрация в системата, ще получат автоматично компенсацията от 20 евро, без да подават допълнителни документи.

Гражданите, които не са част от тази група, ще трябва да подадат заявление в местните дирекции на агенцията. Образецът вече е публикуван онлайн, като документът се подава еднократно и не се изисква повторно кандидатстване при всяко ново активиране на мярката.

Право на подпомагане имат лица с доходи до нивото на линията на бедност за 2024 или 2025 година - съответно 537,88 евро и 652,41 евро . Допълнително условие е те да притежават автомобил или да го ползват чрез лизинг, както и да имат валидна застраховка "Гражданска отговорност".

Дир.бг