“Амнести интернешънъл” настоява ЕС да приеме затворници от Гуантанамо
Министрите на вътрешните работи на 27-те страни-членки на ЕС се срещнаха в Брюксел, за да обсъдят евентуалните условия за приемане на бивши затворници от Гуантанамo.
Някои европейски държави вече заявиха, че са готови да приемат определен брой затворници. Една част от тях вече бяха изпратени тази седмица във Великобритания. Този въпрос предизвиква разделение сред европейските държави. По този повод Наташа Казачкин, специалист по вътрешни и съдебни въпроси в Европейското бюро на Amnesty International заяви , че заедно с 4 други организации, които от години работят за затварянето на затвора в Гуантанамо, “Амнести Интернешънъл” поиска от министрите на вътрешните работи на 27-те страни-членки да позволят приемането на една група от около 60 затворници, които САЩ иска да освободи, но които не могат да бъдат изпратени в родните си страни, без това да не представлява опасност за тях. САЩ нямат намерение да ги съдят. За момента не съществува перспектива да бъдат преместени в друг американски затвор. А знаем, че ако те се върнат в родните си страни, съществува риск да бъдат измъчвани, подложени на несправедлив съдебен процес и да бъдат нарушени други техни права. Дипломатическите усилия не са достатъчни. Министрите на вътрешните работи играят съществена роля за намирането на конкретно разрешение на този въпрос и за възможно най-бързото приемане на затворниците. САЩ затвориха Гуантанамо и фиксираха срок от една година. Сега имат нужда от Европа. Вече го казаха – имат нужда от помощта на държавите-членки на Евросъюза. А за държавите-членки приемането на затворниците е възможност да сложат край на Гуантанамо, който нарушава правата на човека. Това е жест към тези бивши затворници, жест към САЩ, които не могат да се справят съвсем сами. Европейските държави призоваха за затварянето на Гуантанамо. Това също е един начин и те да поемат отговорността за нарушаването на правата на човека. Надяваме се, че Европа ще прояви обща воля да се намери решение, да се дискутира и това да накара европейските държави да направят първата крачка, а другите да ги последват.Информацията е на РФИ.
БГНЕС
131
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар