Депутатите подкрепиха въвеждането на по-строги правила за продажбата на дървен материал в ЕС, тъй като според тях незаконната сеч е основната причина за обезлесяването и влошаването на състоянието на горите. Всички оператори от веригата за доставки на дървен материал ще трябва да доказват законността на дървения материал и изделията от него, които пускат на пазара. На нарушителите ще бъдат налагани санкции, които да отразяват степента на нанесените икономически и екологични щети.
Депутатите от ЕП са на мнение, че европейското законодателство в тази област трябва да бъде по-ефективно, подчертавайки, че между 20 и 40% от световното производство на промишлена дървесина произтича от незаконни източници. Те призовават Европейската комисия да изготви по-строго законодателно предложение, с което да се гарантира, че незаконно добитият дървен материал и изделията от него ще бъдат изтеглени от пазара на ЕС, като това ще стане чрез прилагане на система за проследимост и наблюдение, която предвижда споделена отговорност, по-тежки санкции, надлежни проверки за по-добра проследимост и етикетиране и други мерки.
Политиката на ЕС относно борбата с незаконния добив и търговия на дървен материал беше дефинирана през 2003 г. с въвеждането на Плана за действие относно правоприлагането, управлението и търговията в областта на горското стопанство (FLEGT). С него се цели подобряване на управлението и на прозрачността в дърводобивния сектор, както и при възлагането на обществени поръчки, които да дават преференции на законно добития дървен материал и изделия от него.
В изнесените доклади и изказвания се установи, че държавите членки не обръщат достатъчно внимание на незаконния добив на дървен материал.
Проучване показва още слаба активност от страна на европейските правителства относно обществените поръчки за дървен материал. Като положителен пример се дава единствено Франция, която разполага с цялостна политика, гарантираща, че изделията от дървен материал, закупени от държавните институции, са произведени по законен и екологично съобразен начин.
Според доклада на WWF, Австрия е единствената държава, която е развила национална програма за действие относно правоприлагането, управлението и търговията в областта на горското стопанство.
Пресцентър на НДСВ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==