Военен преврат в Хондурас
Няколко десетки войници преди разсъмване тази сутрин разоръжиха охраната на президента на Хондурас Мануел Селая и го арестуваха, след което окупираха резиденцията му.
Според полицейски източник охраната не оказала съпротива и нямало насилие. Държавният глава бе задържан от военните малко преди часа, в който трябваше да започне гласуването на референдума, за който президентът упорито настояваше, но Върховният съд го обяви за незаконен.
Целта на референдума за конституционни промени според противниците на левия президент би да му позволи да кандидатства за нов президентски мандат на изборите на 29 ноември, което е забранено от сегашната конституция.
Селая срещна твърда съпротива от армията, чийто командващ ген. Ромео Васкес Веласкес отказа искането на Селая да осигури логистична подкрепа за референдума. Селая го уволни, а Върховният съд го възстанови на поста, като заяви, че уволнението е противоконституционно.
Днес Селая бе отведен от военните в къщата му край столицата и оттам във военновъздушна база. Местни медии нарекоха случилото се държавен преврат и съобщиха, че Селая е изпратен в изгнание. Няколко часа по-късно не бе съобщено, че е пристигнал в Коста Рика.
Танкове патрулират по улиците на Тегусигалпа и армията изглежда контролира положението, макар че не е ясно засега кой ще управлява.
Според конституцията следващият по ред във властта след президента е главата на Конгреса, следван от председателя на Върховния съд.
Хондурас има история на военни преврати. Военните свалиха избраните президенти през 1963 и 1972 г. Гражданското управление бе възстановено чак през 1982 г. под американски натиск.
Привърженици на Селая се събраха пред президентския дворец, окупиран от войниците, за да протестират. Първоначално бе съобщено, че войници са ги разпръснали със сълзотворен газ, но по-късно Ройтерс уточни, че полицаи са стреляли, но не пред президентския дворец, а в центъра на столицата.
Конфликтът около референдума предизвика международен отзвук и леви латиноамерикански лидери като венецуелският президент Уго Чавес, никарагуанския Даниел Ортега и кубинския Раул Кастро го подкрепиха.
Нетинфо
138
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар