Постепенен прогрес в отношенията Русия-САЩ
Американски експерти, анализирайки първата визита на американския президент Барак Обама в Москва и достигнатите с Дмитрий Медведев договорености, отбелязват "постепенен прогрес" в отношенията между Русия и САЩ.
"Срещата показа постепенен прогрес, макар и да не донесе нищо революционно", смята Чарлз Фергюсън, водещ експерт по въпросите на контрола на въоръженията в аналитичния център Съвет по международни отношения. Главен резултат от визитата на американския президент Барак Обама в Русия стана подписаното от Москва и Вашингтон рамково споразумение за съкращаването на нападателните оръжия /СНВ/. Двете страни се договориха за почти двойно съкращаване на своите бойни заряди. "Очевидно е, че ще бъде много трудно да се достигнат в действителност тези дългосрочни задачи и да се осигури рязко съкращаване на ядрените арсенали и от двете страни до края на настоящата година", смята Фергюсън. Според него, проектите за създаване на американска противоракетна отбрана в Източна Европа, предизвикващи категоричното неприемане от страна на Кремъл, по-скоро ще са остават във висящо състояние. Още повече, че Обама и по-рано е заявявал, че ефективността на разполаганите елементи на ПРО в Чехия и Полша трябва да се анализира още веднъж. Фергюсън смята за разумно руското предложение за съвместно използване на радара в Габала, на територията на Азербайджан, макар и да отбелязва, че не е ясно, кой и как ще контролира подобни съвместни отбранителни проекти. "Необходимо е да се определи, чий палец ще бъде на бутона", заявява експертът, цитиран от РИА "Новости". "Срещата САЩ-Русия показа смесен резултат", пише "Уолстрийт Джърнъл". "Недоверието и от двете страни остава. Главните резултати от срещата – споразумение за подготовката на нов договор за контрол над въоръженията и разрешението на Москва за доставка на военни товари за Афганистан през въздушното пространство на Русия – бяха достатъчно скромни", заявяват анализаторите, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл". Изданието отбелязва, че Обама, покорил със своята харизма американските избиратели през 2008 г., не успя да очарова руснаците. Много американски експерти смятат, че достигането на пробив между Русия и САЩ е било на практика невъзможно заради несъвпадащите геополотически интереси по ключови международни въпроси. Даже възможното съкращаване на ядрените бойни глави анализаторите от Съвета за международни отношения оценяват като по-изгодно за Русия, отколкото за САЩ, тъй като тяхното съдържание е голямо бреме за руския бюджет. Едновременно с това американските медии отбелязват достатъчно доверителния тон между двамата президенти и сдържаността на Обама, който за разлика от своя предшественик, не изостряше проблема с различната гледна точка за правата и свободите в Русия.
БГНЕС
120
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар