Армстронг: Кризата е плод на системата
За разлика от предишните кризи, сегашната не тръгва от крупни индивидуални измами или нередности, а е плод на самата система, заяви Филип Армстронг, директор на Глобалния форум за корпоративно управление, предаде репортер на БГНЕС.
Според Армстронг редица проблеми възникват на пазарите, които се очаква да изпълняват правителствените стандарти. Той припомни, че според Международната финансова корпорация, ще има 3% спад на производителността. Армстронг представи новоучредената комисия за корпоративно управление. Комисията ще е постоянно действащ независим орган. Тя е първата в Югоизточна Европа, създадена въз основа на най-добрите практики в Германия, Холандия и др. Глобалната криза поставя въпросът за управлението на риска и корпоративното управление. Членовете на комисията ще бъдат своеобразни съветници на частния сектор, защото кризата демонстрира, че регламентите сами по себе си не означават добро управление. Армстронг отбелязва, че много от проблемите не са нови и това е обезпокоително. Те се наблюдаваха в Азия средата на 90 години. Учредяването на комисията е изключително навременно, смята експертът. Тяхната роля на съветници е важна, защото в много случаи управителните съвети, директорите, не са разбирали сложността на банковия сектор или не са били добре информирани и затова са допускали грешки.
Армстронг смята, че независимостта на неизпълнителните директори остава проблем на компаниите, чието решение може би ще се търси в близко бъдеще. Според него, бордът като структурна единица в компанията трябва да дава стратегически насоки, а не да участва в корпоративното управление, както и да бъде по-отговорен за назначенията, които прави. „Ролята на борда ще става все по-критична, ще се задълбочи”, прогнозира експертът. Макар кризата да започна само в банките тези проблеми без съмнение ще се импортират в развиващите си икономики и в икономики на преход. В този смисъл вътрешният одит е предпоставка за успешното функциониране на цялата организация. Европейските банки например и повечето финансови компании се занимават предимно с регистриране на последствията от кризата, а не изследват самата й същност. Немският експерт Кристиян Щрингер, който участва в Комисията за корпоративно управление на Германия, постави акцент върху личното участие на всеки служител. Всички, които са участвали със фирмения живот трябва да знаят, че успехът на компанията е добре за тях. Така започват в Германия - следвайки добре познати неща от Великобритания и САЩ.
Председател на комисията по корпоративно управление ще бъде Румен Радев, който е и председател на Асоциацията на индустриалния капитал. В състава й влизат Ралица Агайн-Гури, проф. Бистра Боева от УНСС, Стою Недин от Асоциация на инвеститорите и др. Радев обясни, че тя няма да има контролиращи фунцкии, а по-скоро ще съблюдава компаниите сами да изпълняват кодекса. По думите му, ще се намерят и механизми за предотвратяването на нарушения, тъй като няколко от членовете на комисията са директори на компании като „Монбат”, „Златен лев” и др./ БГНЕС
108
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Наблюдател !
Професор Бистра Боева е най стойностния човек ,който сте избрали - поздравлния ! Знаеща ,ама много знаеща ,взискателна , но и безкрайно сромна .