Световната банка е готова да подкрепи България
Екипът на Световната банка, оглавяван от постоянния представител Флориан Фихтъл, е представил изводите от последните изследвания на Банката за България, които се фокусират върху въпросите за отключване потенциала на страната за устойчиво икономическо възстановяване и ускорено изравняване на жизнените стандарти с тези в ЕС, съобщиха за БГНЕС от БГ представителството на банката.
На представянето присъстваха заместник-министър председателя и министър на финансите Симеон Дянков, министрите и заместник-министри от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Министерство на образованието, младежта и науката, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на Земеделието и храните, Министерство на околната среда и водите, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерство на труда и социалната политика и Министерство на здравеопазването.
“Световната банка е готова да подкрепи България”, заяви Флориан Фихтъл, постоянен представител на Банката за страната. Той добави: “Правителството е изправено пред уникална възможност да спре неоправданите разходи и да подобри отчетността и постигането на резултати от всички публични ведомства. Това е много важно, защото съществува необходимост от фискална консолидация, тъй като приходите не могат да бъдат увеличавани в условията на намаляваща икономическа активност. Само чрез по-солидни, прозрачни и ефективни публични финанси и в процеса на възстановяване след рецесията, България може да продължи с изграждането на икономика, ориентирана към растеж, от който се възползват всички, и към производителни работни места. Като отговорен партньор Световната банка е решена да продължи да подпомага страната, като предоставя знания за най-добрите международни и Европейски практики, за се превърне България в силно развита срана членка на Европейския съюз”.
По време на дискусията с новото правителство, екипът на Световната банка представи своя анализ за:
Политиките за смекчаване на последиците от кризата и подпомагане възстановяването на икономиката чрез консолидиране на бюджета и по-специално рационализиране на публичните разходи, намаляване на неоправданите разходи и увеличаване на отчетността с цел постигане на по-добри публични услуги, поддържане на доверието във финансовия пазар и смекчаване на социалните последици от кризата;
Политиките за ускоряване на структурните промени за подобряване конкурентноспособността на страната и публичните услуги чрез обновяване на инфраструктурата, енергетиката и намаляване ефектите от климатичните промени. Политиките за ускоряване структурните промени включват още инвестиции в човешки капитал, знания и иновации.
Представените изводи на Световна банка ще бъдат дискутирани от правителството и се очаква в резултат от тези дискусии да бъдат определени приоритетите за бъдещата подкрепа от Световната банка за България.
Подкрепата на Световната банка принципно се осъществява в рамките на Стратегия за партньорство със страната. Последната Стратегия за България за периода 2006-2009 бе приета през 2006 г. и бе насочена към насърчаване на висок икономически растеж и намаляване на бедността. България се съсредоточи в подобряване на здравеопазването, образованието, социалната защита и инфраструктурата. Понастоящем Световната банка и правителството работят съвместно, за да идентифицират областите на подкрепа от страна на Банката за ключовите приоритети за развитие на страната, които в дългосрочен план ще доведат до ускорен растеж и изравняване на стандарта на живот с този в ЕС.
БГНЕС
139
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар