МВФ: Приветстваме фискалната политика на новото правителство
Не сме преговаряли за заем с България, заяви ръководителят на мисията на Международния валутен фонд у нас Бас Бекер пред журналисти.
"Приветстваме новия подход и ангажимента на новото правителството във фискалната политика", заяви на пресконференция той.
Според Бекер световната икономическа криза е намалила наполовина ръста на кредитите, като износа на България е бил засегнат от рецесията в страните, които са й търговски партньори.
Като резултат в българската икономика в момента има рецесия, заяви Бекер. Брутният вътрешен продукт за второто тримесечие е с 4,9% по-нисък от преди година. Инфлацията е спаднала до 1.3% през август.
Фондът прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) ще се свие тази година с 6,5%, а през 2010 г. - с 2,5%.
През последните 7 месеца фискалната политика на България не е била съобразена с новия икономически климат, доходите са намалели с 10% в сравнения с предишната година, а разходите са се увеличили с 24%, заяви представителят на МВФ.
Като резултат фискалният резерв от 6,3% през миналата година се е превърнал в дефицит от 0,6% от БВП.
Без адекватни мерки във фискалния дефицит за 2009 г. той може да нарастне с повече от 3,5% до края на годината, допълни Бекер.
"България бе тежко засегната от глобалната финансова криза и в настоящия икономически климат е много трудно да се поддържа баланс, като се изисква голяма дисциплина, каза той. Необходим е засилен административен капацитет, който ще окаже положително влияние както върху бизнес-климата, така и върху усвояването на еврофондовет, каза Бекер.
Ръководената от него мисия на МВФ беше в София в периода 10-21 септември по покана на Министерството на финансите, за да се запознаят експертите с изпълнението на бюджета и мерките, които се взимат за избягване на дефицит в края на годината.
Вести.бг
66
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар