Ирина Бокова е новият генерален директор на ЮНЕСКО
Българският посланик във Франция Ирина Бокова беше избрана днес за генерален директор на ЮНЕСКО. Тя получи 31 гласа при петото тайно гласуване в 58-членния Изпълнителен съвет на организацията.
След три кръга само Ирина Бокова и египетският министър на културата Фарук Хосни останаха да се борят за поста генерален директор на Организацията на Обединените нации по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Снощи двамата получиха равен брой гласове на четвъртия тур от изборите - по 29.
ЮНЕСКО има за цел да заздрави междудържавните връзки в тези области, но не може да избегне идеологичните конфликти между различни страни, отбелязва Франс прес в справка за организацията.
В организацията членуват 193 страни. Амбициозната й цел е "да изгради мира в умовете на хората чрез образованието, науката, културата и комуникацията".
ЮНЕСКО е известна най-вече с образователните си програми и със списъка на световното наследство, включващ културни паметници и природни обекти, някои от които са застрашени.
Този списък постоянно се изменя и в момента включва близо 700 културни паметници като Великата китайска стена и старата градска част на Ерусалим, както и близо 200 природни забележителности - като залива Ха Лонг във Виетнам и водопадът Виктория в Зимбабве от почти 150 страни.
Най-зрелищната операция за съхранение на културна забележителност се състоя през втората половина наминалия век с преместването на Големия храм на Абу Симбел в Египет, за да не бъде наводнен от река Нил при строежа на язовира Асуан. Тя продължи 20 години.
Седалището на ЮНЕСКО е в Париж. Организацията има над 50 офиса и няколко института и центрове из цял свят, като Статистическия институт в Монреал или Международното бюро по въпросите на образованието в Женева. Неин предшественик е била Международната комисия за интелектуално сътрудничество, учредена през 1921 г. в рамките на предшественика на ООН - Общността на нациите.
В комисията са участвали известни личности като Албърт Айнщайн, Мария Кюри, Анри Бергсон, Томас Ман, Бела Барток.
ЮНЕСКО е създадена през 1945 г. при основаването на ООН. Учредителният й акт е ратифициран на 4 ноември 1946 г. от 20 държави, сред които не е имало нито една от ръководения от СССР комунистически блок.
Студената война и процесът на деколонизация се отразяват и на ЮНЕСКО. Съветският съюз става неин член чак през 1954 г. и тногава разреава на своите сателити да сторят същото.
През 1956 г. Южна Африка от времето на апартейда решава, че ЮНЕСКО се намесва в "расовите проблеми" на страната и се оттегля от организацията. Връща се едва през 1994 г., когато на власт идва Нелсън Мандела.
САЩ, които внасяха най-много пари в оганизацията, също се оттеглиха от ЮНЕСКО между 1984 и 2003 г. Президентът Роналд Рейгън я смяташе за бастион на антиамерикански тези.
Ирина Бокова е родена през 1952 г. Дъщеря е на активния функционер на БКП Георги Боков (бивш главен редактор на в. „Работническо дело") и сестра на Филип Боков (бивш началник на политическия кабинет на премиера Сергей Станишев и настоящ посланик в Словения).
Вести.бг
93
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
IB
БРАВО! Честито на Г-жа Бокова. Упоритостта и трудът бяха възнаградени!
Тони
Голямо постижение за Ирина Бокова и за България.Целият свят признава нашите личности и цени постиженията и знанията им.Нека и ние го направим.От сърце се радвам на този невероятен успех на българката
newinnia
Brawo Irinche! Samo taka. xa xa xa