
Археолози откриха кариерите на Цар Симеон
Археолози откриха варовиковите кариери, от които Цар Симеон е взел материала, за да построи двореца във Велики Преслав. Оказа се, че каменните блокове са добивани близо до шуменското село Средня, което е на 15 километра от старата столица. Уникалната находка разбулва мистерия, над която учени работят безуспешно повече от 100 години.
Мястото било открито случайно от служители на Природен парк “Шуменско плато”, които правили карта на района. Те помислили, че плитката пещера е скален манастир, а правоъгълните белези в стените взели за места за поставяне на икони. Чак по-късно били извикани специалисти от музея. “Когато видях всичко, ми се подкосиха краката. Трябваха ми 2-3 минути, за да осъзная, че очите ми виждат стара каменна кариера”, разказа днес директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Георги Майсторски. Вчера започнали сондажни проучвания, а днес специалистите вече са абсолютно сигурни, че са направили уникално откритие. Структурата на камъка е същата като на стените на двореца и крепостните стени в Преслав. Ясно се вижда, че от стените на изкопа са дялани блокове. Повечето от тях са с размери 80х40х30 см, което е точният размер на блоковете в симеоновата столица. На дълбочина около метър в пръстта пред кариерата археолозите се натъкнали на дребни натрошени камъни, което показвало, че блоковете са дообработвани фино на място и после са транспортирани до Велики Преслав с помощта на волски или биволски впрягове. Намерени са и парчета от керамични съдове, вероятно ползвани от работниците.
“В кариерата открихме и старобългарски и стари рунически знаци, характерните за периода разцъфнали кръстове, както и на няколко места владетелския знак ипсилон”, каза Майсторски. Според него кариерата не е единствена и в района на Средня има поне още няколко други. От там е възможно да са добивани камъните и за крепостта в Плиска. Предстои обаче да се направи геоложки лабораторен анализ, за да се докаже идентичността на камъка.
На терен вече работят 10 души, като в екипа са привлечени специалисти от БАН и музеите във Велики Преслав и Шумен. Археолозите се надяват времето да се задържи хубаво поне десетина дни, докато напреднат разкопките, както и да получат финансиране за продължаването им през пролетта.
По стените на кариерата ясно личат следи от длетата на каменоделците. Каменните блокове са големи точно колкото тези в царския дворец в Преслав.
ШУМ.БГ

1324
16
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
!!!
Вълнуващо!
Анонимен
Щом не е открита от Овчаров и няма грам злато - к`ва находка ;)
Обичаща историята
Поздравления за г-н Георги Майсторски. Когато той стана директор, много неща се случиха, за разлика от времето на Дечко Лечев. Дано археолозите и историците открлият още много неща, защото по нашите земи има много неща за откриване
съвет
г-н Майсторски,не съм от вашата сфера-но разгледайте и пещерите над съседното село Черенча !!!!
ббб
Браво на Майсторски
шуменец
С възторг от това ,което Божията ръка ви е показала
Достойно за времената на преди век Великите археолози
Ако държавата и община не ви отликнат
ние сме с нас
Благодарност за постижението!
Анонимен
Браво! Браво! Браво!
простак
Ае едно не ми е ясно: Как парламентът на царя Симеон, е одобрил нафтата за ТИР-овете по магистралата от Средния до Преслав? Ептен камъняци няма ли у Преслав, бре?
Пак простак
Че горе на платото има ехееее, колко копано все с подобни размери камъни.