
200 прилепа измряха, заради зазидана пещера
Над 200 прилепа умряха, след като служители на ВиК-Шумен зазидаха с тухли един от двата входа на пещера „Бисерна“ на Шуменското плато. Гниещите трупове на летящите мишки били открити от специалисти на Центъра за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей към БАН. Те извършвали поредното си проучване на прилепните колонии, когато се натъкнали на трагичната картина и веднага подали сигнал до Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ). Екоинспекцията също направила проверка, в резултат на която еколозите разбили част от стената, за да се осигури достъп на хиберниращите колонии до пещерата. Днес от РИОСВ ще връчат и две предписания на шефа на ВиК, с което го задължават със срок до 12-ти ноември стената да бъде премахната, а до 16 ноември дружеството да постави метална решетка с разстояние между процепите не по-малко от 35 см. Причината за запечатания вход на пещера „Бисерна“ е, че там се намира каптаж от първа санитарна охранителна зона, за който отговаря ВиК.
„Направихме дупка в зида, за да могат прилепите да излизат и да се хранят. Измряла е малка част от колонията, която иначе наброява няколко хиляди екземпляра“, каза Десислав Милев, ст. експерт "Биоразнообразие" в РИОСВ-Шумен. Според него от ВиК са запушили пещерата, защото са мислели, че животните могат да ползват другия вход. Той обаче е на повече от 600 метра в друга галерия и се обитава от други видове прилепи.
Откритите мъртви животни са от вида „пещерен дългокрил прилеп“. Те са защитени и са вписани в Червената книга.
ШУМ.БГ

1161
22
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Open
Elber върви да се доразвиеш
pamelalee
Май всички сме станали толкова долни -че чак да не ни интересува съдбата на беззащитни животинчета .
роко
А, знаеш ли че тези ''вредители'' унищожават тонове комари всяка година? Май хората са по големите вредители! Мислете с главите си!
Tiok
Пещерата е съобщена за първи път през 1828г от френския географ Ж.-Г.Барбие дьо Бокаж. Първо сериозно изследване се извършва през 1968г от шуменски и софийски спелеолози. Тогава са картирани 1,440м. През 1971г К.Димчев и Сн.Станчева откриват продължение срещу течението на реката и пещерата става 1,800м. Във връзка с благоустрояването А.Спасов през 1979-1980г прави детайлна инструментална снимка до съвременната дължина на обекта. От 1976 до 1985 пещерата е благоустроена, но не е открита за посещения. Защитена като част от природен парк "Шуменско плато”. Пещерният клуб при "Мадарски конник" продължава проучванията и през 2003 г. открива нови галерии, при което дължината на пещерата “нараства” дo 2716м плюс 25м изкуствено прокопан тунел. Денивелация от входа на водната галерия до края на „Калната галерия" +18м. Водоизточникът е каптиран за водоснабдяване на Шумен през 1987г. В момента поради замърсяване на водата е забранена от ХЕИ за ползване като водоизточник.