Музеят „Лайош Кошут“ отбелазва 60-та си годишнина
Къща - музей „Лайош Кошут” навършва утре 60 години от създаването си. За отбелязване на събитието в Шумен ще пристигнат посланикът на Унгарската република Юдит Ланг и представители на българското самоуправление в Будапеща Гизела Калицов и Лайош Коложи. Гостите ще посетят музея и ще участват в откриване на фото-изложба “60 години къща-музей на Лайош Кошут”, която е обявена за 16 ч.. По повод годишнината ще бъде изнесен и концерт на колегиум за камерна музика “Арсмузика“. По-рано през деня Н.Пр. г-жа Юдит Ланг ще се срещне и разговаря с кмета на общината Красимир Костов.
Музеят на видния унгарския революционер Лайош Кошут, живял близо четири месеца в града, е открит през 1949 г. Поводът за откриването му е 100-годишнината от войната за независимостта на Унгария и идването на унгарските емигранти в Шумен. Според архивите, къщата, в която е живял Кошут, била неизвестна до 1920 г. След създаването на българо-унгарски инициативен комитет начело с Гейза Фехар - унгарски археолог, участвал в разкопки на Мадара, през 1933 г. е поставена паметна плоча на дома на Кошут. По-късно с решение на тогавашния Градски съвет къщата се откупува от собствениците, прави й се основен ремонт и се открива като музей. Експозицията е подредена от специалисти на националния етнографски музей в Будапеща, които предоставят материали за унгарската революция от 1848-1849 год., и от български етнографи, които извършват подредбата на българска градска къща от Възраждането.
През тези 60 г. къщата-музей се утвърди и като културен център, в който се провеждат изложби организирани от Унгарския културен институт, Национален рецитаторски конкурс за унгарска и българска поезия,концертни изяви и др.
ШУМ.БГ
378
4
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Батко
Добра новина.Няма коментари.Какви коментари? Няма кого да "плюем"! Геза Фехер,"аре бягай"-Азис няма такова парче!Пуснете "Баща ми е кондуктор"! Лайош Кошут? Не е ли,"къщичка"някъде в града?
Щеше да е смешно ,ако не беше жалко!
През 50-те години на 20 век ЦК на БКП излиза с постановление за "изкореняване" на влиянието в археологията и историята на Геза Фехер и Богдан Филов.
Шумен е от основните възрожденски центрове на България.Да де бил е,сега не е!
Без капка местен патриотизъм цитирам Евгени Илин от бр.8/1921г.в сп."Театрален преглед":"Ако попитате някой шуменец,...."Вие софиянец ли сте?-той презрително се мръщи и казва:-Аз?От София?Боже мой,аз съм от Шумен!"
Прави са някои "форумци"-по-вече новини за култура. Култура ли, Добри Войников и Панчо Владигеров отдавна са мъртви."Разперкото" Е символ на града ни.
Сами ли стигнахме до тук,или някой ни помогна?
Без"гражданско общество", децата ни ще бъдат,нечий евтин обслужващ персонал,независимо дали се казват Иван или Ахмед!
Анонимен
Какво има да й се коментира на тази новина? Тука сякаш не е културно - исторически форум. Който се интересува - ще прочете. А щом Батко има информация, каквато други четящи нямат или не споделят - защо не я сподели в по - големи подробности? Само не обяснявай нашироко кой е Лайош Кошут - който не знае, няма да те прочете. Ако знаеш историята на бул. "Шумен" в Дебрецен, разкажи я.
Христова
Как ще има коментар? Ти да си видял някой да влиза в тази къща, като минаваш от там? Само разходи за данъкопладците. Поне учителите по история да си правеха труда да водят децата из къщите музеи...
към Христова
Как да влезе някой в този музей /и не само в него/, когато госпожата, която работи там от години не си е направила труда да се "помръдне" и да поработи, даже и през работното си време?!?