Страните по делото Чората поискаха неговото връщане
Всички страни по делото за смъртта на Ангели Димитров - Чората поискаха неговото връщане на първа инстанция. Това стана след продължилото повече от два часа заседание пред Върховния касационен съд, предаде репортер на БГНЕС.
Връщане на делото за смъртта на Ангел Димитров - Чората поиска и прокуратурата по делото, което днес се разгледа във Върховния касационен съд. Така по същество всички страни в процеса за смъртта от преди четири години в Благоевград поискаха едно и също - връщане на делото. Всички страни по делото посочиха редица процесуални нарушения довели до тежката присъда спрямо петимата полицаи. Адвокатите им поискаха тяхното оправдаване, а като алтернативно решение бе поискано връщане на делото.
Повече от два часа продължи съдебното заседание. Съдът ще се произнесе в едномесечен срок. Няма ясни доказателства, че това е един и същи труп при направените първа тройна и последвалата петорна експертиза, тъй като тялото не е било разпознато. Това заяви в съдебна зала адвокат Слави Димитров, защитник на подсъдния майор Мирослав Писов, който получи присъда от 18 години за убийството на Ангел Димитров – Чората. Полицаите Борислав Механджийски, Янко Граховски, Георги Калинков, Иво Иванов и Мирослав Писов получиха общо 82 години затвор по обвинение, че при акция “Респект” са убили Чората.
Адвокатите на обвиняемите поисках съдът да оправдае подсъдимите или да върне делото на първа инстанция – Софийски военно-окръжен съд поради допуснати процесуални нарушения. Едно от тях се състои в това, че Военно-апелативния съд, който потвърди присъдата на окръжния, е нарушил правилото подсъдимият да се изказва последен. От друга страна Военно-апелативният съд си е позволи да цитира мотиви на бившия вътрешен министър Румен Петков без последният да е давал показания в съдебна зала. В същото време има неясноти в показанията на двете малолетни свидетелки Мая Загрева и Ели Ззагрева, които не уточняват броя на полицаите участвали в задържането на Чората. Те на няколко пъти променят показанията си, като първо заявяват, че двама са полицаите били Чората, след това заявяват, че са били седем души, а накрая завяват, че са петима. Връщане на делото поиска и адвокат Васил Василев, който представлява гражданските ищци и частни обвинители - близките на загиналия през 2005 година Димитров. Той заяви, че не са отчетени 15 удара по главата на Чората. По думите на адвокатът тялото на Димитров не е подложено на анализ дали е ползвал наркотици. Василев посочи, че Чората е ползвал наркотици, но инцидентно и то 48 часа преди трагедията.
Преди съдебното заседание бе разпространено и открито писмо от близките на петимата полицаи. В писмото се казва: "На 11 декември 2009 година е краят на продължилия вече повече от 4 години мъчителен за нас съдебен процес. На подсъдимата скамейка, без каквато и да е вина, са поставени нашите синове. Ние ги дадохме на държавата, да й служат като български полицаи. Изпълнявайки честно своя дълг, те застанаха на предната фронтова линия в борбата срещу организираната престъпност, наркомафията и сексуалната експлоатация на младите български момичета. Всички знаят, че те не са извършили никакво престъпление. Вместо почести и награди, досега те получиха шокиращи присъди", пише в писмото. Родителите на петимата бивши служители заявяват още, че те и децата им са жертва на престъпния и корумпиран държавен модел. "Това е гавра с нашите синове, с органите на реда и сигурността, която ние и българската общественост няма да позволим", се казва още писмото.
БГНЕС припомня, че Ангел Димитров – Чората почина на 10 ноември 2005 година в Благоевград по време на полицейска операция "Респект“. През ноември 2007 година първоинстанционният съд осъди на 19 години затвор майор Мирослав Писов, а капитан Иво Иванов, ст. лейтенат Борис Механджийски и сержантите Георги Калинков и Янко Граховски получиха по 18 години. На 2 октомври 2008 отново на първа инстанция Писов получи 18 години затвор, а останалите – по 16 години. Военно-апелативният съд потвърди на 5 август т.г. присъдите на Мирослав Писов, Иво Иванов, Борис Механджийски, Георги Калинков и Янко Граховски. Петимата бивши полицаи ще трябва да излежат общо 82 години затвор по обвинение, че са пребили до смърт Ангел Димитров-Чората. Над 1000 души се събраха на следващия ден пред Съдебната палата в Благоевград на протест, който бе организиран от полицейския синдикат в Благоевград. "Ако зависи от мен не бих допуснал да влязат в затвора", заяви неколкократно министърът на вътрешните работи и вицепремиер Цветан Цветанов, подчертавайки, че България е правова държава и думата има съдът, а решението на последна инстанция не следва да бъде коментирано. "Не смятам, че те са най-големите престъпници в държавата и за 20 години демокрация са най-виновни", казва Цветанов по повод високите присъди на полицаите.
БГНЕС
286
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар