Според "Гардиън" има надежда за българските сестри
Надежда за шестимата обвинени в заразяване на деца със СПИН, така е озаглавил "Гардиън" свой материал за вчерашното съдебно заседание на Върховния съд в Либия.
Ражда се надежда, че петте български медицински сестри и палестинския лекар, които имат смъртни присъди по обвинения,че са заразили деца със СПИН, ще бъдат пуснати след седмици в резултат на споразумение, включващо международен фонд с милиони долари за лечение на жертвите. Европейски дипломати заявиха предишната вечер, че са "предпазливо оптимистични", че осегодишната сага може скоро да свърши, подготвяйки път за по-добри отношения между ЕС и режима на Кадафи. Оптимизмът се увеличи вчера, когато Върховният съд в Триполи обяви, че окончателното решение за присъдите ще бъде оповестено на 11 юли. Наблюдатели описват заседанието по-скоро като практична и по-малко като конфронтационна както беше в предишните случаи, макар че семействата на жертвите протестираха навън, издигайки снимки на своите заразени деца, 56 от които са починали. Очакванията сега са, че смъртните присъди ще бъдат потвърдени, но шестимата скоро селд това ще бъдат помилвани от най-висшата съдебна инстанция в Либия - Висшия съдебен съвет, или техните присъди ще бъдат намалени до времето, прекарано от тях досега в затвора. В най-добрия случай те ще могат да си отидат в къщи в края на юли. Палестинският лекар получи тази седмица българско гражданство. Официален представител на "Фондацията Кадафи", съководена от сина на полковник Кадафи Сейф ал-Ислам, заяви за АФП, че в края на седмицата ще бъде обявено споразумение с ЕС. Говорителят на либийските семейства Идрис Лага каза:"Може да постигнем споразумение за финансови компенсации до седмица- дори преди следващото заседание на съда. Здравните работници бяха арестувани през 1999г. по обвинение в умишлено заразяване на 438 деца със заразена с HIV-вируса кръв в болница в Бенгази. Те отрекоха обвиненията, а чуждестранни специалисти заслючиха, че епидемията вероятно е резултат от лоша хигиена. Нито Либия, нито Европейската комисия е подготвена да дискутира Международния фонд за Бенгази, създаден по настояване на Великобритания."Гардиън обаче научи, че той е събрал около 50 млн. долара /25 млн. лири/ и продължават да идват дарения. Част от него е външният дълг на Либия към България, който ще бъде отписан. Парите ще бъдат използвани да заплатят медицинско лечение в Европа и модернизиране на болницата в Бенгази. Семействата също получиха малки суми по гражданските искове. През последните месеци кипеше интензивна дипломатическа активност.
АФП
72
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар