Н. Караджова: Около 1 млрд. долара е стойността на спестените квоти от емисии
Около 1 млрд. долара е стойността на излишъците от квоти за въглеродни емисии на България, каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова по Дарик радио. Тя информира, че страната ни ще настоява да може да ги продаде след 2012 г., макар големите страни да не са съгласни с това. Ако квотите бъдат продадени след 2012 г. приходите могат да се използват за екологични проекти като саниране на сгради и др. Заедно с финансовия министър Симеон Дянков вече са предприели стъпки за това. Страната ни ще предоставя годишно 20 хил. евро в борбата срещу климатичните промени. Евросъюза предлага 30 % намаление на отпусканите в атмосферата емисии, а България и още 7-8 страни е отстоявала позицията за 20 %. По-високият процент налага големите страни като САЩ и Китай да поемат съизмерими ангажименти. Желанието на страните е за бързо предприемане на мерки с оглед повишението на температурите да бъде туширано още през следващото десетилетие. Най-бедните страни от своя страна ще разработят своя стратегия за ниско въглеродно развитие. При определянето на размера финансова помощ на всяка държава, позицията на България, е че следва да се отчита развитието и БВП на всяка от тях.
В Копенхаген вече се обсъжда т. нар. бърз старт на финансиране на слаборазвитите страни от сега, а не от 2012 година. Позицията на България е, че до 2012 всяка страна да предоставя средства в борбата с климатичните промени според въможностите си, а не в твърди цифри, а след 2012 година колкото емисии отделя една страна, толкова да си плаща. По отношение на вчерашното изявление на Яне Янев, който я обвини в конфликт на интереси, Караджова обясни, че е прехвърлила дружеството си в срок, но й е било необходимо технологично време. На 15 декември екоминистърът заминава за Копенхаген. Тя смята, че срещата може да постигне политическо споразумение, но ще е малко времето да се дадат конкретни измерения в цифри на решенията. Тя очаква това да се случи до средата на 2010 година.
На 23 декември екоминистерството ще внесе за разглеждане в Министерския съвет национален план за разпределение на квоти на емисии на парникови газове. Това пък Нона Караджова съобщи по БНР. Този план трябва да позволи на предприятия, които изхвърлят парникови газове, да търгуват с емисии, за да изпълнят ангажиментите си по Протокола от Киото, който изтича през 2013 година. Ако това не се случи, България рискува поредна наказателна процедура от ЕК. "Ако ние се забавим още с този национален план за квоти, се опасявам, че срещу България ще стартира наказателна процедура, така че ние бързаме, за да не е поредната 16-та ли 17-та наказателна процедура срещу България от страна на ЕК, тъй като това е нарушение на общностното право", заяви министър Караджова. По повод временното ограничение за строителство на ветрогенератори на инсталации за производство на слънчева енергия Нона Караджова съобщи, че до средата на следващата година ще е готов план за възобновяеми енергийни източници. "Това ще даде възможност на самите инвеститори да видят къде да насочат своя инвестиционен проект, за да няма впоследствие и разочарование от страна на инвеститорите, че не са избрали подходящо място и съответно да понесат загуби от това", допълни Караджова.
БГНЕС
214
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар