Ахмед Доган: Ако не бяхме останали в опозиция, бяхме свършили
Благодаря на избирателя и на Всевишния, че ни даде възможност да бъдем в опозиция, защото иначе бяхме свършили. Това заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган пред делегатите на Седмата национална конференция на ДПС днес в НДК.
Изключително важно е да осъзнаем, че имаме нужда от приземяване в реалния свят на обществото, предупреди той. Вярно е, че успехът ни е много голям, но е вярно и това, че трябва да бъдем в опозиция, за да си разчистим задръстените канали за възприемане на живия живот, допълни лидерът на ДПС.
Доган отбеляза, че последните 10 години ДПС се е утвърдило като успешен политически проект, но понякога позитивният политически опит също създава сериозни проблеми, тъй като бързо се превръща в инерция. По думите му всяка партия, била дори един мандат във властта, се нуждаела задължително от ремонт и реформа. Участието ни във властта ни даде големи възможности в обслужването и обгрижването на голяма част от електората, но едновременно с това доведе до критично намаляване на имунната система на партията, допълни той.
Според анализа на Ахмед Доган в ДПС се е оформил "политически синдром за увличане по инвестиционни проекти", при което е била загърбена базовата ценностна система на ДПС. "Казано директно, инвестиционните политики на интереса, започнаха да асимилират политическите и гражданските ценности", заяви Доган.
Той върна делегатите към "изходната точка, от която трябва да тръгнат" и посочи, че последните години говоренето против ДПС е прераснало в антитурско говорене. Това е опасна нагласа, която държавата възпроизвежда и поднася на малцинствата, поражда се ненавист, омраза и конфронтация, посочи Доган. "Стига толкова! ДПС не може да бъде нито мишена за всеки, нито доходоносна дъвка на медиите, нито изтривалка на виртуални партии", заяви лидерът на ДПС.
Никога не съм си представял дори, че само с едно изкарано от контекста изречение ще променя парламентарния вот на други партии, каза Доган. Като лидер на ДПС се превърнах в политически гръмоотвод на всички негативни явления и процеси в страната, посочи той. По думите му "хора, които продадоха и разграбиха държавата, искат да си измият ръцете с ДПС и неговия лидер". Пред мен стои важен казус – или аз съм априори неудобен за всички режими или мишоците в политическата система са твърде много, както и в живота, допълни Ахмед Доган.
Председателят на ДПС отново намекна за оттегляне от поста си, но посочи, че сега партията няма готовност за това. "Но това трябва да се случи, дали сега или след година, няма особено значени, но трябва да стане", допълни той.
Доган отправи препоръка към хората си: "Градете съдбата си не въз основа на реалностите на днешния ден, а върху онзи образ на света, който ще се реализира след 20 години". Ако твърде много приличате на сегашното ДПС, бъдете убедени, че нещата не вървят на добре, допълни той. "ДПС се превърна в "кръвна група", "код", "матрица" и визия за бъдещето. Пожелавам ви да приличате на себе си, въпреки промените, които правите в себе си. Дори ако се наложи да възкръсвате, за да бъдете същите", обърна се Ахмед Доган към приближените си.
"А сега накъде?", беше основният въпрос, който зададе лидерът на ДПС Ахмед Доган в обстойния си отчет пред националната конференция на партията. Съдържанието и смисъла на този "въпрос-обвинение" на обществото показвал, че "демокрацията към днешна дата се оказва толкова уязвима, каквато беше през първите години на прехода", че има "политически дефицит на Националната Визия за бъдещето", отбеляза той. На няколко пъти Доган заяви, че още няма визия за мястото на България в европейското политическо, икономическо и ценностно пространство. "Фрапиращ" пример за отсъствие на такава визия за ролята на европейския пазар и за "деструктивното облъчване на обществото", били интерпретациите на приоритетите в енергийния сектор.
За ДПС е изключително важно да изгради стратегия за собственото си развитие, но това може да се изпълни единствено във връзка с националната визия за бъдещето и в контекста на проекта за развитие на ЕС, допълни лидерът на ДПС. По думите му Проектът ДПС е необходим ва ЕС и на визията за неговото развитие, тъй като е "единствения работещ модел за балансиране и развитие на колективните права на човека".
Той набеляза няколко стъпки, през които трябва да мине изграждането на новата концепция за бъдещето. Подчерта, че за последните 10 години партията е успяла да създаде елит от политици, експерти и администратори и отбеляза сериозното значение на младежката организация на формацията.
Сериозна част от доклада на Доган беше посветен на 20-те години преход и последствията от него. Според неговия анализ по време на целия преход в България никога не е имало истински десен проект като кауза и като стратегически модел за развитие на страната в евроатлантическите условия. Същото се отнасяло и за левицата.
Според лидера на ДПС приватизацията на публичния сектор е целяла създаване на партийни фирми и по същество е била партийна приватизация. "Приватизацията беше по-скоро процес на финансово-икономическо окопаване и нямаше нищо общо с навременната реформа за създаване на икономическа база за развитие на демократичния процес в страната", отбеляза Доган.
Доган каза, че през целия преход се е разигравала етническата карта и тя е била основен политически коз, но тя е била туширана "поради голямата заслуга на ДПС за мирния преход". След като страната ни се е почувствала по-сигурна в ЕС и НАТО, "национализмът е експлоадирал и е започнал да се проявява в най-уродливата си форма на ненавист и омраза към всичко, свързано с ДПС".
Ахмед Доган се спря и на управлението на НДСВ- ДПС в кабинета на Симеон Сакскобургготски и обявява, че този кабинет е направил, каквото е могъл, но е работил при нереалистични очаквания. Според него позитивите от това управление са разбиването на двуполюсния модел, появата на "коалиционната формула", "държавата е престанала да двоен стандарт към предприемачите", създали са се условия за развитие на средна класа. Той определи и кабинетът "Станишев" като успешен. Но отбеляза, че успехите не са били разбрани и оценени, а доверието на обществото във властта е на "критично равнище", тъй като е объркана комуникацията между управляващите, опозицията и медиите. Липсата на комуникация бил и един от сериозните проблеми в последните години.
Доган засегна и на въпроса з членството на Турция в ЕС. "Преди 20 години, за да подчертая значимостта на българо-турските взаимоотношения за демократичната визия на страните, подхвърлих, че пътят на България към Европа минава през Босфора. След 20 години бих искал да добавя, че пътят на ЕС към себе си и към Глобалния свят, минава през Дарданелите и Чанаккале", заяви той.
ДНЕВНИК.БГ
430
13
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
do 123
nemojem da vi razberem koi ste 123 i newinna
ama malko ostana 6te se razberete koi ste i za kakvo se borite
nemoje koito jivee viv Shumen da znae za problemite viv bg
ili pak nyakoi ot tr za Shumen ili za bg kakvi problemi imat sis naselenieto
ok
123
newinnia se kazva deto si pi6ete mnogo srano kam horta viv bg
123
Виждам,че някои хора тук имат нужда от лечение.Тук съм се изказвал критично единствено към хора,които псуват турците.В случая не ставаше въпрос за България(нея си я знаем) а за Турция.За супата и заплахите дето ги отправяш мисля,че не си наред много с главния.За кюрдите ако твърдиш,че са някакви долни хора значи си долен расист
123
Сега като се замисля,за това,че казах някои истини за Турция,искат да ме намерят за да ме линчуват,значи нещата в България не вървят на добре.Тези атакисти и депесари ще подпалят гражданска война.До сега едвам изтърпях българския псевдо национализъм а вече ще трябва да търпя и турски национализъм.ХОРА СЪБУДЕТЕ СЕ !!! ЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ И СЕ ОБРАЗОВАЙТЕ