Общинските съветници закъсняват, пушат и говорят по мобилните си телефони
Общинските съветници в Шумен редовно закъсняват за заседания на постоянните комисии, пушат по време на работа и говорят по мобилните си телефони. Това са част от критичните бележки на първия междинен доклад на гражданските наблюдатели, организирани от „Демократично сдружение Искам да знам” и извършващи мониторинг над работата на комисиите в периода от 2006 година до месец май тази година. На пресконференция днес координаторът на проекта Галина Минчева представи доклада, който вече е дискутиран и с председателя на общинския съвет Даниела Русева и председателите на постоянните комисии. С разрешението на консултативния съвет, изводите на гражданските наблюдатели могат да бъдат огласени и на заседанието на съветниците през месец юли. В докладът се посочва, че правилникът на съвета няма механизъм, според който да се проследяват причините за отсъствията на общинските съветници от заседанията на постоянните комисии. „Така сме засекли и парадокса отсъствие на съветник по уважителни причини от 13 поредни заседания”, допълни Галина Минчева. Наблюдателите отбелязват, че нито веднъж председател на постоянна комисия не е изпълнил задължението си по правилник да поиска смяната на член на комисията при повече от 5 отсъствия по уважителни причини. Списъкът на съветниците „скатавки” се оглавява от Николай Калев, Димитър Георгиев и Стою Стоев. Съществен недостатък е и липсата на коректно отбелязване на кворума на постоянните комисии. Според наблюдателите, има случаи на преброени в гласуването съветници при очевидната им липса от залата. Не се протоколират коректно и самите заседания, казва още доклада и препоръчва снабдяване на специализираното звено в помощ на съвета с преносими компютри. Иначе атмосферата на заседанията е определена като делова и спокойна. Гражданските наблюдатели отчитат, че е гарантирана публичността на обсъжданията и поощряват провеждането на повече ивънредни заседания. Като добра практика е посочването и на състава на постоянните комисии на интернет страницата на Община Шумен.
ШУМ.БГ ще публикува съкратен текст на доклада на гражданските наблюдатели от „Демократично сдружение Искам да знам”.
ШУМ.БГ
232
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
СВИЛЕН ИВАНОВ
Знаете ли че в село Мараш има друг сондаж с минерална вода ,който е по близко до селото и предхождаше по време на откриване другия. Той е с по добро местоположение по отношение на инфраструктура,но е на по голяма дълбочина.Чудя се за толкова години защо не се разви спа туризма ,след като от това природно богатство ще печелим всички ние ,дори и общината.
Анонимен
Първо Галина Минчева да се научи как се пише протокол, а след това да си пише активи на чужд гръб.