Кр. Георгиева: Номинацията ми беше отличен ход да излезем от трудната ситуация
Номинацията ми беше отличен ход да излезем от трудната ситуация, каза Кристалина Георгиева, новият български кандидат за еврокомисар по Дарик радио.
Нямам чувство на накърнено достойнство, каза Георгиева по повод на въпрос дали и е било обидно, че е резервен играч. Според нея този ход е важен за нас, като българи. За събеседването си тя смята, че има време да се подготви и че всичко ще е наред. Много положително е нейното очакване за разговора на 3 февруари и смята, че ще бъде конструктивен. Ще работя толкова добре, колкото е необходимо за България, отбеляза тя. Въпреки, че комисарите работят за всички страни представени в ЕП. Георгиева каза, че ще се опита да помогне за имиджа на страната и фактите са такива, че тя не е смятала да напуска Световната банка, където е на много високо равнище – един от деветимата пряко подчинени на директора на банката. Това обаче е било до май 2009 година, след което са се водили разговори с нея. Банката ще намери решение и без нея, смята Георгиева, като подчерта интересната си среща с Барозу. Кристалина Георгиева съобщи, че е имало един малък тричленен съвет икономически съвет към премиера – Любомир Христов, Илиян Михов и тя, които да дават идеи за икономическото развитие без да са пряко ангажирани с изпълнителната власт, където може да се загуби перспективата заради конкретните задачи. Според нея човек трябва да стъпи на реалните условия и тогава да дава съвети. На нея й е провървяло, че е работила в страни подобни на България. Доколкото знае, Илиян Михов също следи ставащото в страната. И ако се хване с такава работа, трябва да стъпи в реалността.
Според нея въпросът с влизането в еврозоната е сложен – това трябва да бъде целта, но не бива да се поставят срокове и да следи ставащото наоколо. Светът излиза от криза с много неизвестности и затова в зависимост от това как ще се развие кризата, трябва да се реагира гъвкаво. Но, че трябва да се държи приоритетен курс към влизане в еврозоната е категорично, заяви Георгиева. Според нея дългосрочни прогнози се правиха преди 2007 година. Ние сме много зависими от външни условия, отбеляза тя и каза, че се движим от 6 до 9 месеца след другите страни. Нека гледаме какво правят, за да калибрираме своите решения. Ние трябва да пазим макроикономическата стабилност, но трябва да използваме инструментите, които ни дава въпреки ограниченията валутният борд. Според Георгиева няма риск за валутния борд – Илиян Михов е много внимателен човек и не е от онзи тип, който да каже „аз всичко си знам“. Той ще бъде типичен експерт с внимание към другите. По повод на подкрепата от премиера за кандидатурата на М. Плугчиева в Международната банка за възстановяване и развитие, Георгиева отбеляза, че тя има малко консервативен подход. В тези международни институции, според нея, хората трябва да се налагат със собствените си качества и умения, а не толкова с политическа подкрепа. /БГНЕС
105
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
шуменец
Тая бая голям го вади!Аман от такива големи професионалисти!Защо тогава България е последна дупка на кавала?Най-ниски доходи, най-келява инфраструктура(на места даже я няма), най- високи цени на мобилни комуникации, най-ниска продължителност на живот,най-висок процент на хора със сърдечно-съдови заболявания и т.н..Качеството ни на живот е никакво благодарение на такива големи специалисти.Това са хора натегачи-лапачи.Не е важно колко много образования имаш, колко езика знаеш и дали работиш на Луната.Важно е да си човек, да разбираш хорските терзания и наистина да работиш за тях.
към шуменец
На тебе ти е бедна фантазията за тази Дама.
Защото няма как да се разберат с такива като тебе затова работят по 20 години навън и не се връщат, а тук се шири простотия и шуробаджанащина. Тя може да го вади какъвто си иска и знае как но тук и Господ до слезе простотията, лакомията и други неща ще те провалят защото една птичка пролет не прави.. дори и да е златна(