Ройтерс: ЕK ще критикува България и Румъния заради корупцията
Европейската комисия ще разкритикува България и Румъния в доклада си в сряда заради неизпълнението на поставените от ЕС цели за подобряване на правосъдието и за борбата със системната корупция и организираната престъпност, заявиха представители на ЕС.
ЕК няма да наложи санкции срещу двете черноморски съседки, които се присъединиха към Съюза през януари, тъй като би било твърде рано след едва шест месеца членство, сочат източниците. "На този етап не предвиждаме никакви предпазни мерки, но не изключваме възможността за такива в бъдеще, ако е необходимо", каза един от представителите след края на подготвителна среща за доклада в Брюксел късно снощи. Според източниците трима еврокомисари - българката Меглена Кунева, румънецът Леонард Орбан и италианецът Франко Фратини, еврокомисар за правосъдието и сигурността, са изразили известни резерви към някои аспекти на доклада. Фратини се е противопоставил на някои от критиките към България и е поискал езикът на доклада за страната ни да бъде смекчен. По данни на източниците документът отбелязва напредък в някои области, особено в България с приемането на конституционна поправка, гарантираща независимостта на съдебната система. Докладът изтъква и липсата на присъди за големи корупционни случаи и наличието на дълъг период на изчакване преди заподозрените да бъдат изправени пред съда. "Опитваме се да бъдем справедливи и да отдадем признание за нещата, които заслужават такова, но не се притесняваме да кажем, че има недостатъчен напредък по някои по-сериозните проблеми", казва другият представител на ЕС. България и Румъния са подобрили съдебните си системи и са приели закони за основаване на институции за борба с корупцията, в съответствие с исканията на ЕС. Наблюдатели смятат, че резултатите са възпрепятствани от колебливи политици, политически вражди и неефективна държавна администрация, отбелязва Ройтерс. За първи път докладът, изготвян от генералния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, ще посочи указания във всяка отделна област за специфичните мерки, които трябва да бъдат предприети. Мнозинството от еврокомисарите са подкрепили тона на доклада и са заявили, че ЕК трябва да бъде твърда и непреклонна, за да насърчи доверието в политиката за разширяване на ЕС, предлагайки на новите две страни членки помощ, за да изпълнят изискванията. Представителите на ЕС добавиха, че документът ще бъде леко преработен преди утрешното заседание в пълен състав на Комисията, но балансът няма да бъде променен.
115
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
гена
е какво от това?мислите ли че на управляващите им пука!те каци и обрачи правят!много по сериозна работа не с доклади да се занимават!