Празнуваме три празника в един ден
Сирни Заговезни не е на постоянна дата и се пада всяка година 7 седмици преди Великден. Тази година се празнува на 14 февруари и с него започва Великият пост. Тази година обаче, освен този празник, се събират заедно още два – Трифон Зарезан и св. Валентин – така, че празнуваме три празника в един.
До Сирни Заговезни трябва да приключат всички сватби, защото през постите до вторник на Светлата седмица (след Великден) не се позволява венчание. Празникът се нарича още Поклади и Прошка. По традиция на Сирни Заговезни близки и познати се опрощават помежду си за всякакви провинения през изминалата година. На някои места в България след вечерното богослужение става опрощаване на църковните служители с християните. Така те следват предупреждението на Иисус Христос: "Ако не простите на човеците прегрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви." В неделя се палят огньове (клади)и след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни. Затова празникът се нарича и Поклади. В някои краища на България е разпространен обичаят оратници (огруглици) - това са факли от слама, които всеки стопанин завърта около главата си и по този начин прогонва бълхите от къщата. Много популярен е и обичаят хвърляне на стрели. Всеки ерген изстрелва с простичък, направен от самия него, лък запалена стрела в двора на момата, която си е харесал. Обикновено това продължава до късна доба на Заговезни. Семейството на момата стои будно, за да гаси пламъците, докато тя самата събира стрелите. Която мома събере най-много стрели от двора си, тя е най-лична и най-харесвана.
За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки. Прието е да се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година. На Сирни Заговезни по-младите обикалят по-стари роднини и близки - свекър, свекърва, тъст и тъща, кумове, по-възрастни братя и сестри и искат прошка и целуват ръка на домакините, като изричат традиционните думи на прошката: "Прощавай, мале, тате." "Просто да ти е, Господ да прощава" пък е задължителният отговор. Затова празникът е познат още и като Прошка. Според традицията по-възрастен не може да иска прошка от по-млад член от семейството. В седмицата преди Сирни Заговезни в някои тракийски селища тръгват кукерски дружини. Маскирани мъже, облечени с кожи и накичени със звънци, обикалят по домовете, разиграват комични сценки и благославят за здраве и плодородие. В групата обикновено има водач, наричан "хаджия", и "кукерска булка" или "баба" - мъж, облечен в парцаливи женски дрехи и с парцалено бебе в ръце.
Обредността на Сирница е подчинена на подготовката за великденския пост, който трае 49 дни. Затова и носи идеята за "последно облажаване". За последно може да се хапват млечни храни. Забраната за сватби след Сирни Заговезни също е символична. Постът не означава само вегетарианство. Сексът също е строго забранен. Постенето е своеобразна магия, която трябва да предизвика плодородието. В традицията той означава временна смърт, след която задължително следва ново раждане. Така се символизира вечният кръговрат, завъртане на цикъла от безплодие към плодовитост. Паленето на огньовете, хвърлянето на запалени стрели също насочва към по-древни култове (например към тракийската богиня Бендида). Стрелите, огънят, схващан като соларен знак, мъжко начало, разкриват оплодителната функция на ритуалите.
На Трифон Зарезан пък празнуват не само лозарите, но и градинарите и кръчмарите. Рано сутринта стопанката омесва хляб — пресен или квасник. Освен това сготвя и кокошка, която по традиция се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се припича на саджак. В нова вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино. С такива торби на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича „зарязване“. След това всички се събират и избират „царя на лозята“. Едва тогава започва общо угощение. „Царят“ е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, и с друг венец, който слага през раменете си. Той сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на гайди, гъдулки и тъпан се отправят към селото или града. Там спират пред всяка къща. Домакинята на дома изнася вино в бял котел, дава най-напред на царя да пие, след което черпи и хората от свитата му. Останалото вино в котела се плисва върху царя и се изрича благословията: „Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете!“. Царят отговаря на благословията с „Амин“. След като стигне до своя дом, царят се преоблича с нови дрехи и, окичен с венците на главата и през раменете си, той сяда на дълга трапеза да посрещне хора от цялото село. Затова за цар на този празник се избира заможен човек. Следващите два дни, наречени във фолклора „трифунци“, се почитат за предпазване от вълци. Тогава жените не режат с ножици, за да не се разтваря устата на вълка, не плетат, не предат и не шият. Приготвят обреден хляб и след като раздадат от него на съседите, слагат залъци от хляба в кърмата на животните — за предпазване и на добитъка, и на хората от вълците.
Свети Валентин също е празник, честван на 14 февруари. Това е традиционният ден, в който влюбените изразяват любовта си; изпращайки Валентинки във формата на картички или подаръци. Често се подаряват и цветя на Свети Валентин. Празникът е кръстен на двама измежду многобройните Християнски мъченици, наречени Валентин. Празникът се свързва с любовта в кръга на Джефри Шаусър в средновековието, когато изтънчената любов е процъфтявала. Денят е най-тясно свързан с размяна на любовни бележки във формата на “валентинки”.Съвременните валентинки се изразяват във формата на сърцевидни символи и фигурки на Купидон. От времето на 19-ти век, ръчнонаписаните бележки дават тласък на индустрията с картички. По средата на 19-ти век денят на Свети Валентин е предвестник за по- нататъшни празници, използвани за търговски цели. Американската асоциация за поздравителни картички изчислява приблизително 1 млрд. изпратени валентинки всяка година, правейки този ден вторият по големина за изпращане на поздрави след Коледа. Според асоциацията 85% от всички валентинки се изпращат от жени. Не е ясно само дали индустрията с картички е пострадала след масовото навлизане на Интернет.
Интересно е това съчетание на трите празника, събрали в себе си вяра и традиции, идващи от древни времена. Нека всеки празнува този, който му е на сърцето, важното е да има радост и добро. /БГНЕС
781
10
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
анатема
Горното упражнение е писано от нехристиянин и пуснато тук също от нехристияни,защото 14.02.е Трифон-Зарезан по стар стил.....Анатема,анатема
мама
Четете Батко в предния пост
аз
кМЕТА кога ще поиска прошка от съгражданите си.
а аз без кМЕТА няма да празнувам, даже няма да се напия,щото няма кой да ми каже наздраве
старселянин
Горното не е писано ,а направо преписано от БГНЕС, със всичките му смислови грешки.
НЕВИННИЯ
Кой ще поиска прошка от невинния, не се бльскайте ще обьрна внимание на всички.ха ха ха
аз съм newinnia
аз съм newinnia и след като съм невинен прошка не ми трябва ha-ha-ha-ha
т3т
Я ги оставете хората!Знаете ли как се пирува на Омуртагов мост?Който трябва е там-включително и салмановските музиканти.
L12
Четири са празниците - Нова година по китайския календар започва от днес. :)
невинния
Вьрви да празнуваш тогава с тигара.ха ха ха