Следят нета и GSM-и само при тежки престъпления
Парламентът реши трафични данни да бъдат предоставяни на компетентните органи само при разкриване и разследване на тежки и компютърни престъпления.
Това стана при гласуването на второ четене на промените в Закона за електронните съобщения. Депутатите приеха данните да се дават след разрешение на председателя на Районния съд или упълномощено от него лице, съобщи БТА.
Мобилните и интернет операторите ще трябва да предоставят данните за възможно най-кратък срок, но не повече от 72 часа, е записано в променените текстове. Операторите ще бъдат задължени да пазят данните за 12 месеца, а поисканите от компетентните органи - още шест месеца. Операторите са задължени да осигурят възможност 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, за постъпване на искания за достъп до трафични данни.
Справка, която не се използва при образуване на досъдебно производство, независимо дали представлява класифицирана информация, ще се унищожава в шестмесечен срок от датата на получаването й. Право на искане на такава информация ще имат определeни дирекции от ДАНС, главните и териториалните дирекции на МВР, службите "Военна информация" и "Военна полиция" към Министерството на отбраната, както и Националната разузнавателна служба, решиха депутатите.
При гласуването на този параграф присъстващите в пленарната зала представители на неправителствените организации облякоха сигнални жилетки с надпис "Аз не съм терорист". Те обаче бяха помолени да напуснат балкона на пленарната зала. Гражданите се обърнаха в гръб, когато народните представители гласуваха окончателния вариант на закона, предаде "Фокус".
Депутатите отхвърлиха предложението на народните представители от Коалиция за България Антон Кутев и Ивелин Николов разрешенията за достъп до трафични данни да дава председателят на окръжен съд и срокът, за който да се пазят данните от операторите, да бъде шест месеца. Не беше прието и искането на Мартин Димитров от Синята коалиция унищожаването на получените данни да става в едномесечен срок.
Заместник-вътрешният министър Веселин Вучков увери, докато промените бяха обсъждани, че МВР няма да има пряк достъп до трафичните данни на хората. Той за пореден път коментира, че обществото не трябва да се притеснява от безконтролно следене на службите за сигурност, предаде Дарик радио. „Мисля, че за всички стана ясно, че съществуващото положение в момента - мобилните оператори да забавят с по 3, 4, 5 месеца искания за достъп до трафични данни, а не до съдържание, не може да продължава повече. Не всеки редови служител на МВР иска достъп до трафични данни. У нас, както виждате, сме предвидили нива от областен директор нагоре. Изключително важно е това, че запазваме достъпът да се осъществява само след съдебно разрешение", заяви още Вучков.
190
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар