В Шуменско - 60% говорят български, 30% турски, 7% цигански
60,2% от жителите на Шуменска област определят за свой майчин език българския, 30,5% - турския, и 6,7% - циганския. За страната процентът на хората, за които българският е матерен, е 84,5 процента. Това сочи изследване на Териториалното статистическо бюро (ТСБ), проведено по случай Международния ден на майчиния език 21 февруари.
Над 2500 души в Шуменско разговарят в семействата си на езици, различни от горните три, а именно арменски, руски, иврит и други.
Община Шумен е с най-висок процент на хората, използващи в дома си българския език - над 78 %. На челно място по отношение на турския е община Венец, а на цигански се говори най-често във Върбица и Смядово.
„Ако анализираме разпределението на населението по майчин език и етническа група ще установим, че част от ромския етнос приема за свой майчин език турския“, казаха от ТСБ.
През 1900 г., при население на България от близо 3,750 млн. души, за 77,1 % майчин език е българският, за 14,4 % – турският и за малко над 2 % – циганският. Т.е. през изминалите десетилетия българският „печели” позиции, а останалите езици като относителен дял намаляват.
През миналата учебна година в средните училища на Шуменска област майчин език са изучавали 2601 деца, което е 18 % от общия брой за страната. Едва 29 изучават цигански, а останалите турски, казаха още от статистическото бюро.
ШУМ.БГ
625
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==