По случая мога да кажа, че от групата е била създадена стройна организация, която е способствала чуждестранни граждани, най-вече молдовци и украинци, да се снабдяват с документи за работа, временно и постоянно пребиваване у нас, казва в днешното издание на в. "Труд" зам. градският прокурор на София Роман Василев за ареста на Стефан Николов, главен секретар на Агенцията за българите в чужбина.
След това тези хора са кандидатствали за българско гражданство. Когато са го получавали, не са оставали в нашата държава, а са заминавали в страните от Европейския съюз. Например част от молдовците, които са се уреждали с българско гражданство, са отпътували за Италия, където има двумилионна молдовска общност. Връзката е издаването на удостоверения за българско потекло, разрешителни за работа и постоянно пребиваване у нас и последващото издаване на документи за българско гражданство, уточнява прокурорът връзката между арестувания бивш директор на дирекция "Миграция" в МВР и Николов. Установено е, че със съдействието на Стефан Христов молдовката Мария Богданова е внасяла писма в ръководената от него дирекция “Миграция” с искане за уреждане на документи за постоянно пребиваване у нас на молдовци и украинци, които щели да работят за петролна компания. Междувременно Богданова незаконно е вписвала в документите и други имена на чужденци. Както стана ясно в съдебната зала, служителите от дирекция “Миграция” са й издавали документите в рамките само на 24 часа, под заплаха да не бъдат отстранени от работа или пенсионирани. Впоследствие тези документи не са били намерени в Агенцията по заетостта. Установено е, че те са неистински. Богданова вече е подведена под отговорност за ръководене на престъпна група, която чрез подправени документи е давала възможност на други хора да получат визи и българско гражданство. Василев отказва да коментира пред вестника колко пари са получавали чиновниците по веригата.
Ще стигнем до всеки, който е замесен в аферата. При акциите по задържането на Стефан Христов и Стефан Николов пролича доброто взаимодействие между МВР и ДАНС под ръководството на Софийската градска прокуратура. Голяма заслуга за разкриването на аферата има прокурор Чавдар Ангелов, който наблюдава разследването по този случай, уточнява Василев. Той предполага, че до 4 месеца в СГС ще бъде внесено делото срещу бандата на "Наглите". Материалите по разследването до момента са около 150 тома, допълва прокурорът. В никакъв случай няма да получат по-леки присъди, независимо дали ще посочат къде са парите или нещо друго. Законът предвижда споразумения за по-леки наказания в случаите, когато определени лица предварително кажат, че имат намерение да извършат престъпление. В случая с т.нар. банда “Наглите” това не е така. Те по никакъв начин не могат да разчитат на благосклонност от страна на прокуратурата. Василев споделя пред вестника, че има нови свидетели по"Октопод", но допълва да не очакват от него да каже имената им, както и да разкрие подробности във връзка с разследването. Като наблюдаващ прокурор по делото срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините Роман Василев заедно с градския прокурор Николай Кокинов казва, според тях делото ще приключи до 2-3 месеца. Ще защитим обвинителната си теза. Предстои по делото да бъдат приети още няколко съдебни експертизи. Остава и да се разпитат и още свидетели. Продължава издирването на Николай Маринов, който е обвиняем по това дело. МВР извършва всички необходими действия по откриването му съвместно с Европол и Интерпол. Надяваме се той да бъде открит, посочва Василев.
БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар