Пулсът на 77% от българите с исхемична болест на сърцето е над нормата
Пулсът на 77% от българите с исхемична болест на сърцето е над нормата, сърцата им бият с над 60 удара в минута, сочи проучване.
В проследяването са участвали 1 194 пациенти и 90 лекари от София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Сливен, Плевен, Русе, Добрич и Велико Търново. Мъжете, участвали в проучването, са 54%, а жените 46%. Съвременните медицински указания препоръчват сърдечна честота от 55-60 удара в минута при пациенти със стабилна ангина. Същевременно резултатите от проследяването показват, че дори при лечение със съвременни бета блокери, сърдечната честота на анализираните пациенти е средно 73 удара за 60 секунди, или с между 13 и 18 удара над препоръчваната норма. Проследяването категорично сочи, че преобладават пациентите с Исхемична болест на сърцето, при които пулсът е над нормата от 60 удара в минута. Само при 23% от проследените пациенти пулсът е в норма. "Данните са изключително важни, защото категорично показват връзката между високия пулс и пристъпите на болка и стягане в областта на сърцето. Фактор, често пренебрегван при съвременната медицинска практика, още повече, че сърдечно-съдовите заболявания са на първо място като причина за смъртността в България спрямо последните официални данни на Националния статистически институт", коментира проф. Цветанка Кътова, председател на Българското кардиологично дружество и завеждащ Клиника по неинвазивна диагностика към Национална кардиологична болница. Тя добави, че високият пулс има пряка връзка със сърдечно-съдовата смъртност. Човешкото сърце бие средно 3 млрд. пъти на година. Всеки спестен сърдечен удар удължава живота, защото подобрява работата на сърцето. Ако сте със стенокардия и сърцето ви стяга, вашият пулс трябва да бъде между 50 и 60 удара в минута. Не пропускайте да се консултирате с кардиолога си, съветват специалистите.
3987
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар