Д-р М.Чолаков: Спираме протеста, ако парите са по сметките ни
Чухме, че банковите преводи са направени, но още не са стигнали до сметките ни. Изчакваме и утре, ако имаме банкова наличност спираме протеста. Решението ще го вземем на обяд в 12.00 ч. на заседание на Управителния съвет на общопрактикуващите лекари в областта. Това каза за ШУМ.БГ председателят на Асоциацията на ОПЛ в Шуменска област д-р Милен Чолаков.
Според него днес по време на протеста през трите спешни кабинета в поликлиниката са минали 67 пациенти, от които 40% - деца. „На всички са издадени амбулаторни листи, обстановката беше спокойна, организацията перфектна, пациентите проявиха разбиране на проблема”, обясни д-р Чолаков. Той допълни, че от Регионалната здравноосигурителна каса също са проверили дейността на кабинетите. Във Велики Преслав през кабинета са преминали 20 души, а в Нови пазар – 32. „Оставаме в готовност за нови протести до изпълнение на другите ни искания „ каза д-р Чолаков.
ШУМ.БГ
2023
53
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Румен
Чолаков, вие сте направо смешен, гледах ви в неделя по телевизията, не вярвам че лекарите могат да са такава сган, та да тръгнат след човек който определено има психиатрични проблеми и страда от логорея.
чолаков ами това????
"Наскоро здравното министерство изнесе една от най-зловещите статистики в историята. Според данните близо 7000 пациенти на година, или по 19 на ден, стават жертва на лекарски грешки. Досега единици са наказаните за това, че са уморили лекуващите се граждани. Затова и доверието към днешните наследници на Хипократ у нас е безпрецедентно ниско - едва 35 на сто от хората отиват в болниците и поликлиниките без страх. Няма да е излишно докторската гилдия първо да затегне собствените си редици, тъй като немалко пари се източват за "мъртви души" и фиктивни дейности, които съществуват само на хартия. Може би и затова страхът от ревизорите също подклажда неспиращите бунтове."
:))))
Кашляйте - казва джипито на пациента.
Той кашля.
- Още веднъж - казва докторът.
Пациентът пак кашля.
- По-силно, моля.
Пациентът се напъва с всички сили.
- М-да - казва замислено докторът, - и често ли имате такива силни пристъпи на кашлица?
Усмихни се, България, някои от семейните доктори са толкова съвестни, че отчитат профилактични прегледи даже и на мъртъвци. Пък после се чудят защо им бавят парите и вдигат стачка.
:))))
Пациент идва в съзнание след тежка автомобилна катастрофа:
- Докторе, в болницата ли съм?
Докторът :
- Ами... отчасти...
Тези дни в България не е необходимо да претърпиш тежка автомобилна катастрофа, за да ти стане ясно, че дори и да си здравноосигурен, личният ти доктор ти е личен само отчасти. Защото него го няма. Той стачкува, неясно докога. Дали докторът ти има право на ефективни протестни действия по смисъла на Закона за уреждане на трудовите спорове, е друг въпрос. От който обаче произлизат куп други въпроси. Ако някой успее да отговори поне на един от тях, ще му стане ясно веднъж завинаги какъв е халът на първичната ни здравна помощ, какво общо имат нашите пари, събирани под формата на здравни осигуровки, с джипитата, и кой всъщност е лудият в цялата тази галиматия - този ли, който яде зелника, или онзи, който му го плаща, но така и не успява да се облажи и с троха от него.
Общопрактикуващите лекари в страната заключиха кабинетите си и оставиха 7 млн. българи да се спасяват кой както може. Като изключим пациентите, от стачката най-тежко го отнесоха медиците от центровете за бърза помощ. В цялата страна те бяха най-натовареното звено от здравеопазването ни, независимо че нито са по-добре платени от личните лекари, нито работата им е по-малка по обем и отговорност от тяхната. Напротив. Не е тайна, че нощем трудно ще накараш личния ти лекар не само да те прегледа, но и дори да вдигне телефона си. Ако все пак благоволи да ти се обади, то ще е колкото да те препрати на Бърза помощ. Най-високата заплата в нея е 550 лева. Толкова малко не взема и най-окаяният доктор на село. Само за сравнение, най-ниският месечен доход на джипи с до 1000 записани човека в листата му е 1319 лева. Тези, които имат между 1000 и 2000 - вземат по 2500 лв., а колегите им с над 2000 човека - по 4500 лева.
Няма спор, че лекарската професия е твърде отговорна и да гледаме в паничките на медиците е меко казано невъзпитано. Невъзпитано обаче би било, ако споменатите субекти си гледаха работата и не спекулираха със затрудненията на здравната каса по време на криза.
Впрочем, споменатите лични лекари тълкуват твърде превратно изискването на Закона за здравното осигуряване, според което трябва да осигурят "24 часова медицинска грижа на пациентите". Това съвсем не означава да спят в кабинетите си. Нормативната уредба ги облекчава, като им позволява да се обединят в групови практики, в които дежурен медик да поема болните и на своите колеги, или да сключват договори с центрове за спешна помощ. Малцина от тях обаче го правят. Повечето предпочитат да си приберат сумите от касата в пълен размер.
Към исканията си вчера те прибавиха и това да продължат да плащат минимални наеми за кабинети в поликлиниките. Сега за кабинет те броят на общините по десетина лева. Занапред обаче ще им се наложи да се бръкнат с по 22 до 30 лева според площта.
Не е тайна и фактът, че повечето лични лекари, особено в малките градове и на село, не наемат медицински сестри, за да не им плащат. Където пък ги има, то в повечето случаи са пенсионерки, които се задоволяват и с 200 лева заплата. Те обаче не протестират, защото просто нямат друг избор. Те нямат право на лична практика. Не протестират и пациентите, защото няма при кого да отидат. Българският болен само се надява, че скоро стачката ще свърши и дори някоя нощ, когато го прободе вляво, джипито поне ще му вдигне телефона. Защото българският болен може да е беден, но е почтен и вярва на своя лекар, независимо дали той му казва истината или го залъгва с приказки за зелници.
Дитрих
Както писах вчера - те сами се нарекоха еднолични търговци! Срам и позор ! Моята майка беше лекар. Спомням си какбеше на разположенеие 24 часа за пациентите си на село! Как я викаха посред нощ,как газеше селската кал с едни гумени ботуши...! Нямаше РЗОК,нямаше пари,нямаше линейки....имаше само човещината,съвестта,и огромното удовлетворение,че си помогнал и че си ЛЕКАР!
Тези сега са едни жалки,малки търгаши,че и некомпетентни,но пък високомерни! А JP е на английски,и да са такива,ако са в Англия.А тук са по-зле и от един фелдшер,каквито навремето имаше по селата и които лекуваха по три села наведнаж,и хората бяха доволни. Пълен резил са! Ако сега бях един по-стар лекар,щеше да ме е срам да се нарека такъв,заради тия помияри! Е,има и един малък процент,към които оставам с цялото си уважение!
аз
до дитрих
колко ли селяни са изнемогвали да ви гледат прасета, телета, пуйки, патки, ловни кучета, зеленчуци, вино и др блага
ая ДО ЧОЛАКОВ И СИЕ
ЧОЛАКОВ СПРИ!!! КАКВО ПРАВЯТ ТВОИТЕ ПАЦИЕНТИ СЕГА?
1. ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАС ПАЦИЕНТИТЕ МОЖЕ ДА РАЗКАЖЕ БЕЗБРОЙ "ДОБРИ" СЛУЧКИ С Т.НАР. ЛИЧНИ ЛЕКАРИ . 2.КАКВО ОЗНАЧАВА 1 ЛЕКАР +1 СЕСТРА ДА СЕ ГРИЖАТ ЗА 2000 ИЛИ ПОВЕЧЕ ПАЦИЕНТИ - ТОВА Е Г И Н Е С .
3. КОЛКО Л.ЛЕКАРИ ПОСЕЩАВАТ КУРСОВЕ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ?
4. КОЛКО Л.ЛЕКАРИ ОСИГУРЯВАТ 24 РАЗПОЛОЖЕНИЕ ВКЛ. СЪБОТА И НЕДЕЛЯ
5. КОЛКО ОТ ТЯХ ИЗДАВАТ КАСОВИ БЕЛЕЖКИ ЗА "ПРЕГЛЕД"
6.КОМУ СА НУЖНИ ФОРМАЛНИТЕ ЧАСОВИ ГРАФИЦИ -САМО ЗА ЗДР.КАСА ЛИ СА ?
ИМА ОЩЕ МНОГО ПИТАНКИ И АБСУРДНИ ОТГОВОРИ
НЕДЕЙТЕ ДА РЕАГИРАТЕ ТОЛКОВА ГНУСНО КАТО ВИ НАСТЪПВАТ!
ВЪРШЕТЕ НЕЩАТА ТАКА ЧЕ ДА СПИТЕ СПОКОЙНО !
А СЪДНИКА ЗА ВАШИТЕ ДЕЛА Е ЕДИН И ТОЙ Е ВИСОКО ГОРЕ ! /В СЛУЧАЙ ЧЕ НЕЗНАЕТЕ /
НАЛИ И ВИЕ ВСЕ ПАК СТЕ ХОРА , НЕ САМО ТЪРГОВЦИ !
пациент
Много добре направиха семейните лекари- напълниха джобовете на специалистите за един ден с кеш пари . Като няма джипи ,няма направление.Оправяйте се както можете ,а Хипократовата клетва е нула.
ПОПОВА
чолаков отговори на ая !! !