Т. Дончев: На първо време няма да има революционни промени
На първо време не могат да се очакват предложения за революционни промени. Това заяви новоизбраният от НС министър по еврофондовете Томислав Дончев, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.
Цялата система за разпределение на средствата от Европейския съюз е крехка, изключително внимателно наблюдавана от партньорите ни в Европейската комисия и тук резки революционни промени не биха довели до добър резултат, каза Дончев. Той спомена и за тревожната ситуация, в която се намираме, когато в България има общини, които никога не са кандидатствали и никога не са използвали средства от ЕС. Според него това не бива да се допуска от сега нататък, тъй като се знае, че средствата за инфраструктура от държавния бюджет са недостатъчни. Дончев каза, че задачата е да се намери точния баланс между добрия контрол и в същото време да се търси намаляване на административния товар, доколкото това би ускорило процеса на използване на европейските средства у нас. Целта е да имаме повече кандидати с проекти и повече бенефициенти, допълни министърът. “Необходимо е подобряване на диалога с ЕК, бързото разчитане на всички сигнали, идващи от там, както и адекватното изпращане на обратна информация от наша страна”, смята Томислав Дончев. “Това, което трябва да се случи оттук нататък е вдигане на налягането в системата, бавно и внимателно, да не би някоя стара тръба да се спука”, каза Дончев. Той не приема оценката, че администрацията по дефиниция не работи добре.
Дончев помоли за 33 дни толеранс – срок, в който да са налице конкретни резултати от неговата работа. Системата с простото удвояване на заплатите на служителите, работещи по еврофондовете, не е съвършена, заяви той. Новият екип за еврофондовете ще се стреми към такъв модел на заплащане, който да отчита персоналните постижения на всеки, както и на всяко отделно звено. Но според новия министър, по-добре е докато се създаде тази система, да се запази старият модел на възнаграждение, който съществува в момента. Дончев потвърди, че ще разполага с малка администрация от няколко дирекции, че внимателно ще следи работата на звената и ще присъства на терен – там, където се случват нещата. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар