ДПС: Доган няма конфликт на интереси за “Цанков камък”
От ДПС не смятат, че има конфликт на интереси при консултантския договор на лидера на партията Ахмед Доган за изграждането на хидровъзел “Цанков камък”. Тази тяхна позиция беше заявена от говорителя на партията Камен Костадинов, предаде репортер на БГНЕС.
Конфликт на интереси би имало, по думите на Камен Костадинов, ако консултантският договор беше заплатен с държавни пари. “НЕК е държавно предприятие и ДПС знаят това”, заяви Лютви Местан вероятно в отговор на коментара на вицепремиера Цветан Цветанов, който вчера каза, че вероятно те не знаят това, а проектът се финансира от НЕК. От ДПС твърдят, че Ахмед Доган не възразява да бъде разкрито съдържанието на договора му като консултант по проекта “Цанков камък”, стига възложителят на проекта да се съгласи това да стане публично. По договора са направени две плащания – едното е авансово и е направено през 2008 година и което е обявено в декларацията на Доган пред Сметната палата. Другото е направено през 2009 година и ще бъде обявено тази година. Според Камен Костадинов, договорите в тяхната цялост са декларирани в НАП. Той не пожела да отговори конкретно на въпроса дали хонорарът на Доган от 1 млн. и 500 хил. лева е нормален като сума, с мотива че този, който възлага услугата я определя. В защита на лидера си, Алиосман Имамов коментира, че също има договори по същата схема и е участвал по европейски проекти. Той обаче не пожела да отговори на въпроса на БГНЕС защо Доган не излезе и сам не се защити пред медиите, а вместо него това правят зам.-председателите на партията.
Алиосман Имамов, коментира, че от ДПС не разбират каква е целта на предлаганите мерки на правителството и липсва достатъчно информация, на базата на която да се прецени обективността и необходимостта от тях. Според тях, мерките трябва да бъдат подчинени главно на целта – излизане от рецесията и икономически растеж. “Известно е, че министърът на финансите много често заявява, че ние сме отличници по отношение на фискалната дисциплина, известно е, че един от приоритетите на управляващите е Еврозоната, но за съжаление оценките в тази посока не са много оптимистични по отношение на България”. Според Имамов, тези мерки дори могат да попречат на България да излезе от кризата. От ДПС смятат, че увеличаването на ДДС с 2 % няма да бъде мярка в услуга на бизнеса и икономическия растеж и няма да я подкрепят с мотива, че по време на криза се препоръчва намаляване и замразяване на данъци. Намаляването на субсидията на партиите с 15 % обаче според ДПС би могло да постигне своята цел от гледна точка на намаляване на публичните разходи. От своя страна Лютви Местан обяви, че това правителство дължи на обществото коректна информация за всички макроикономически показатели – успява ли в своите прогнози за бюджета. “Онова, което имаме като неофициална информация е, че не успява – че е грешна прогнозата на правителството от гледна точка на приходите”, коментира той. По негово мнение, е крайно време правителството да спре с политиката на пробиране на общественото мнение, макар да няма нищо лошо мерките да се обсъждат със социалните партньори, време е да се обсъждат предложения, зад които правителството стои.
“Имаме чувството че това правителство е по-скоро с нагласата да харчи готови пари, отколкото да има адекватна политика за генериране на приходи”, заяви Лютви Местан. За пореден път той призова медиите да питат кабинета какво се случва с фискалния резерв. “Нали този резерв към месец юли беше на стойности от около 8 млрд. и 200 млн. лева – завещани от омразната Тройна коалиция. 8 месеца след като ГЕРБ пое кормилото на властта колко е този фискален резерв, по данни на самия премиер той вече се е стопил към около 6 млрд. и 200-300 млн.”, каза още Местан, като запита къде са отишли похарчените 2 млрд. лева. По негово мнение, правителството показва тотална неспособност да управлява кризисните процеси. Запитан дали има опасения от използване правоохранителните органи да предприемат действия срещу ДПС заради критиките им към кабинета Камен Костадинов – депутат от движението, каза: “Ако поведението на правоохранителните органи се формира от политическото поведение на управляващите тежко и горко на България”. По отношение на доклада на ЕК за напредъка на страната ни в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност, от ДПС смятат, че се отчита липса на конкретни и измерими резултати от страна на правителството. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар