Прокуратурата е поискала постоянна мярка за задържане на арестуваните преди два дни в София Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов. Софийският градски съд ще решава днес дали ще останат в ареста.
Бившият военен министър Цонев, съдия Сантиров и бившият главен секретар на финансовото министерство са обвинени в предлагане на подкуп на длъжностно лице. Наказателният кодекс предвижда затвор до 10 години и глоба до 15 хиляди лева за този, който предложи, обещае или даде подкуп на съдебен заседател, прокурор или следовател.
Очаква се чрез жребий между трима съдии от СГС да бъде определено кой от тях ще гледа мярката на задържаните. Всички съдии от наказателното отделение, освен трима - Мирослава Тодорова, Иван Коев и Десислав Любомиров, си направиха отвод. Отвод още в четвъртък в деня на ареста си направи и председателят на съда Георги Колев.
БГНЕС припомня, че при специализирана полицейска операция, проведена на 1 април в столицата, бяха задържани съдията от Софийски градски съд Петър Сантиров, бившият военен министър Николай Цонев и бившият главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов. Бившият министър бе задържан във Военномедицинска академия. Арестът на Тенчо Попов стана при съвместна операция на ДАНС и МВР, проведена под ръководството на Главна прокуратура, в офис на бул. “Патриарх Евтимий”, докато Попов предавал на магистрат сумата от 20 000 евро. Парите били предложени от бившия министър на отбраната Николай Цонев чрез посредничеството на задържания Попов и на съдията в Софийския градски съд Петър Сантиров, за да бъде осуетено наказателното преследване, образувано и водено срещу Цонев за щети в размер на над 120 милиона лева. Сантиров пък е задържан в дома му в столичния квартал “Гоце Делчев”.
Ръководителят на военно окръжна прокуратура Спас Илиев съобщи, че се проверяват 9 договора за закупуването на 310 жилища, на обща стойност 36 млн. лева, сключени през първата половина на 2009 година, по времето, когато военен министър е бил Николай Цонев. Сигнал за този случай е пристигнал в прокуратурата от ДАНС. Проверяват се и пет договора за доставка на оборудване на жилища, част от които са и новозакупените. Общата стойност на договорите е близо 4,8 млн. лева. Във Военно-окръжната прокуратура разследват и договор за саниране преустройство и рехабилитация на едно военно общежитие, като една от клаузите в договора предвижда изплащането на сумите по него да се извърши до 2017 г. Санирането на този блок струва по договор 10 млн. лева. Води се и дело за договор за закупуване на противопожарно имущество, който е ощетил държавата между 500 хил. лв. и 2 млн.лв. Прокурорите проверяват и договор за строително монтажни работи на военно почивната база в Пампорово на стойност 9 млн. лева, който също е сключен по времето на Николай Цонев. Отговорност за сключените договори носят длъжностни лица от Министерство на отбраната. Извършват се проверки и за конфликт на интереси, т.е дали лицата сключили договорите имат някаква връзка с фирмите, които ще извършват дейност. Някои от сигналите в посочените проверки са пристигнали в дирекция "Военна полиция", а други в Агенцията за държавен и финансов контрол. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар