Гинка Чавдарова: Необходима е промяна в Закона за защита на животните
Ще излезем с предложение за освобождаване на административния регламент в Закона за защита на животните – във всяка община да има приют за бездомни кучета. Трябва да се освободи рамката на административните граници и да търсим по-големия регион като обединяваме усилия. Това каза за ШУМ.БГ изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова. Днес в Шумен тя участва в национална кръгла маса на тема „Отговорностите на общините за полагането на грижи за безстопанствени кучета-проблеми и възможни решения“, организирана от НСОРБ. Според Чавдарова текущите разходи по издръжка на приют и необходимите годишни инвестиции са възможни за по-големия регион, а за малките общини е непосилно. „Не бива да искаме от малките общини да затварят цикъла с приют, операционни и всички необходими изисквания. Те могат да поемат кастрацията на кучета и настаняването им в приют, но за част от услугите в т.ч. и здравни да търсят по-големия регион или 2-3 малки общини да обединят усилията си“, уточни тя. По думите й най-сериозният проблем е не в еднократната инвестиция, а в издръжката на тези приюти. Тя посочи, че е необходимо активно действие от страна на общините за партньорство с природозащитни организации и фондации в страната и извън нея. „Те трябва да са с потенциални възможности и партньорството да не е еднократно – да помагат с методическа помощ, или с процеса на осиновяване, за да се освободи административния център от тези задължения“, каза Чавдарова. Според нея общините трябва да насочат вниманието си към повече информираност на гражданите, а НСОРБ трябва да съдейства на общините за участието им в европрограми и партньорства със силни европейски природозащитни организации.По време на дискусиите зам. председателят на Немско-българското дружество за защита на животните, което финансира и шуменският приют д-р Волфган Люпке бе категоричен, че три са основните задачи за изпълнение – регистрация, кастрация и реализация на проекта в срок. „ Дейността ни ще бъде обречена на неуспех, ако не се извърши регистрация на кучетата – да знаем колко са те, след това – кастрация, да знаем кои не са я извършили и кой носи отговорност и реализация на всичко това в рамките на 5 г.“ , каза той и добави, че са необходими строги санкции за нарушителите. Той посочи също, че добър модел е обединяване на няколко общини при извършване на процеса и уточни, че на този етап по-важни от приютите са тези три основни стъпки.
Във форума днес участват над 120 общинари от цялата страна.На него бяха представени добри практики на общините Шумен, Враца, Разград, Русе, Пловдив, Летница, Ловешка област. В дискусиите се включиха и природозащитни организации, фондации, както и пострадали граждани от четириногите.
ШУМ.БГ
1158
20
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
невинния
Купува се бял дроб или някакво там по евтино месо, вари се с антифриз около два часа и се дава на кучетата,след два дена всичко свършва.Капиш,ха ха ха
аз
гинке, на децата не можем да намерим дом ти си тръгнала помиярите да оправяш, тях ги остави на нас ловците. замисли се по селата няма скитащи кучета- щот лоците си вършат работата и такива тунеяди като теб и баба ти тонка няма
SS
Пример: ротвайлер ръфа главата на дете или хапе човек и му причинява огромни травми, глоба 200 лв. 4 отрязани крака на куче или си утрепал с лопата бездомен пес, който иска да те ръфа, затвор до 3 г. Сами си правете изводите.
Анонимен
Боже, тези са ненормалници, за какви добри практики говорят, та повечето са все от общини, където станаха най-тежките инциденти!
до Шум бг
защо не коментирате станалия инцидент днес/ явно не знаете или сте неинформирани- а уж сте най-добрите / на събранието, дамата от Пловдив припадна по време на презентацията си и най-интересното което беше, че хотелът в който бе организирана срещата, за жалост не разполаше с медицински персонал-тя без малко да умре и това ми било Хотел Шумен -искрено съжалявам за момичето, добре че се намери медицинска сестра между присъстващите иначе утре трябваше да я погребваме
до Шум бг
Една журналистка гледайки отпусналото се тяло буквално на земята- запита "тая да не е ухапана от куче че се гърчи така" - срам и позор за вас -а и пита "тая на колко години е " - просто нямам думи,вие журналистите съвест и хуманност имате ли ??????? Тръгнали сте да защитавате правата на кучетата , ами правата на тази дама и въобще на човечеството- казвам си директно- само да ми паднат помияри по улиците, ще стрелям без да се съобразявам с никакви правила- та ние се превърнахме в по-големи кучета от кучетата
х
То в тоя хотел никакъв персонал няма.Кой е луд да му работи на тоя слабоумен неблагодарник, който продължава да експлоатира труда на крайно нуждаещите,които го лъжат, че му работят а той ги лъже, че им плаща.
до Х
Благодаря Ви за разбирането Х , като чуех за хотел си въобразявах ,че има всякакви удобства за клиентите/ нали си плащаме-дори платих нощувка за тая вечер, но си тръгнах- не ми се умира там /, а в случая не можаха и едно елементарно мед.обслужване да направят - има ГОСПОД, дано да се оправи момичето
Х
А ТОЗИ ДЕБЕЛИЯ \"РАБОТОДОДАТЕЛ\" ВСЕКИ В ГРАДА ЗНАЕ, ЧЕ НЕ СТАВА И ВСЕ ПАК ИМА ХОРА, КОИТО ОТСЯДАТ В ТОЯ \"ХОТЕЛ\",КОИТО РАЗЧИТАТ НА НЯКАКВИ УСЛУГИ.