Състав на Софийски градски съд ще заседава по делото срещу бившият военен министър Николай Цонев.
На последното заседание по делото наблюдаващият прокурор Борис Балев заяви, че е имало политическо решение и воля за закупуване на машината, за която е подсъдим Цонев. Прокурорът допълни, че е била сформирана комисия за провеждане на обществена поръчка за доставка на машината. Представителят на държавното обвинение допълни, че прокуратурата претендира, че не е имало необходимост за закупуване на подобна машина. Балев отказа повече коментари, допълвайки, че са разпитани само 8 свидетели. Първи показания като свидетел тогава даде външният министър Николай Младенов и бивш министър на отбраната. Той заяви пред съда, че е бил министър на отбраната в рамките на шест месеца след сформиране на последното правителство. Едно от първите работи на екипа на министерството е било проверка по плащанията по договори, подписани преди това. Младенов уточни, че е бил уведомен от предшественика си Николай Цонев за закупена машина, която не е била платена. Именно документите за тази сделка са били пратени за проверка в Прокуратурата. По думите на Николай Младенов, има нередност по тази сделка, защото е купена машина без обществена поръчка. На въпрос на адвоката на Николай Цонев Младенов заяви, че са му известни обществени поръчки с един кандидат или една фирма, но ги намира за неморални. Показания пред съда даде Илчо Велинов председател на комисията, провела обществената поръчка. Той уточни, че се е явила само една фирма кандидат. По неговите думи и по показанията на други свидетели, членове на комисията, отношението на представителите на фирмата било лошо към членовете комисията. Министерство на отбраната предяви граждански иск за 8 025 892 лв., но съдът не го допусна. Съдът мотивира своето решение с факта, че приемането на подобен иск ще затрудни наказателното производство. По тази причина и Министерство на отбраната не бе конституирано като граждански ищец по делото.
БГНЕС припомня, че прокуратурата повдигна обвинение на Цонев за това, че в периода 12.02.2009 г. - 01.06.2009 г., в качеството си на военен министър е нарушил служебните си задължения като е постановил положителна резолюция върху докладна записка на началника на Генералния щаб на Българската армия тогава ген. Златан Стойков. Така Цонев е позволил купуването на производствена линия за метални конструкции, въпреки липсата на осигурени финансови средства за доставка на тази машина. Според прокуратурата така е ощетен бюджетът на военното министерство за 2009 година с повече от 8 млн. лв., които всъщност представляват стойността на доставената производствена линия. С това действие са нанесени и неимуществени вреди, свързани с нарушаване плана за тактическата и бойна подготовка на армията. Според текста от Наказателния кодекс, по който Цонев е обвинен, за това деяние се предвижда до пет години лишаване от свобода, като съдът може да постанови и лишаване от правото той да заема определена държавна или обществена длъжност или да му наложи допълнително пробация.
От 1 април Николай Цонев се намира в ареста. Той бе задържан със съдията от СГС Петър Сантиров и бившия секретар на Министерството на финансите по обвинение, че е предлагал подкуп, за да попречи на водени срещу него други разследвания. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар