Цветана Манева: В съвременните пиеси липсват общочовешките и общозначими проблеми
В написаните съвременни пиеси и поставените на сцена има нещо затворено, липсват общочовешките, общозначими проблеми. Актьорите въодушевено и патетично запълват сценичното пространство, но проблемът остава извън тях. Така председателят на журито на „Друмевите театрални празници Нова българска драма“, проф. Цветана Манева, сподели впечатлението си пред журналисти часове преди обявяване на наградите и закриването на 19-то издание на фестивала. Според нея при другите пиеси от преди 20 г. се чувства избледняването на проблема и те си остават пиеси от миналото. Манева определи сегашното състояние на българския театър като критично и изрази страховете си, че ако бъдат затворени театрални центрове, то те ще се превърнат в музеи или бинго зали. „Драма има в българския театър, но тя не е фатална, ще се преодолее. Харесва ми, че в този свят на интернет има хора, които искат да погалят някого и да бъдат погалени – много такива работят в театъра”, каза Йосиф Сърчаджиев, член на журито на фестивала. За представените пиеси в направление „Авторски прочит” и за играните представления Сърчаджиев сподели: „Не бих искал да играя никоя от тези роли, а като режисьор не бих взел такива текстове, защото не ми се свръзват с появата за доброто, липсва душата на посланието”. Той уточни, че се впечатлява от актьорите в България, които „със зъби и нокти, с кръв и сперма в душата си работят тези неща и продължават да правят изкуство. Уви, искаме друга драматургия, тази не ни е вкусна и актьорите разбират, че е тъпа работа, но я правят както трябва”. Според Розалия Радичкова на този фестивал са фокусирани не само проблемите на българския театър, но и на българската култура. „Това, че съществува фестивала в тежка икономическа ситуация за мен е надежда и кураж. В рамките на седмица изгледахме 15 представления по български текстове и това показва, че хората търсят българския автор, а пълните салони, които тук видях означават, че има интерес и ще го има и българския театър”.
15 спектакъла на театри от София, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Сливен, Шумен и 4 пиеси бяха включени в тазгодишната програма на 19-то издание на „Друмеви театрални празници Нова българска драма“. Спектаклите тази година се оценяваха от жури с председател проф. Цветана Манева и членове Йосиф Сърчаджиев, Розалия Радичкова, Явор Койнаков и Стилиян Петров. В направление „Авторски прочит“ от представените 33 заглавия на 24 автори до конкурса се допуснаха 4. Фестивалът тази година се проведе под знака на 170-та годишнина от рождението на Васил Друмев.
ШУМ.БГ
709
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ХОРЕЙШИО
В ПРЕДСТАВЛЕНИЕТО НА ТЕАТЪР "СОФИЯ"-"НЕДЕЛЯ ВЕЧЕР",НЕЦЕНЗУРНИТЕ ДУМИ И ИЗРАЗИ МИ ДОЙДОХА МАЛКО В ПОВЕЧЕ!НЕ САМО НА МЕН !ДОСТА ЗРИТЕЛИ,КОИТО БЯХА С ДЕЦАТА СИ,СКОРОСТРЕЛНО НАПУСНАХА ЗАЛАТА.БИХ ГИ ЦИТИРАЛА ТЕЗИ ИЗРАЗИ,НО МИСЛЯ,ЧЕ КОМЕНТАРА МИ ЩЕ БЪДЕ ИЗТРИТ,ЗАЩОТО НАИСТИНА БЯХА ОТВРАТИТЕЛНО ВУЛГАРНИ И ЦИНИЧНИ!
аз
егати писанието, за това театрите да се закрият, кабинетите да се преустроят на спални за деца болни и без родители или социално слаби българчета, а сцената да се преустрои на детска площадка.
плаката горе в дясно е убиец, с лек сексуален намек
Фен
Изключително точен анализ.Прави чест на великолепните ни актьори,че са назовали нещата с истинските им имена.
до шефа на театъра
Колко пъти от тук съм призовавал автобуси зад театъра да не стоят паркирани.Само пред театъра-плащаш и паркираш.Задръства се движението около Бюрото по труда.Още повече,че има и оградени дупки върху платното.Вземете се малко в ръце!Кмета и той с неговата духовна храна тук вътре в сърцето и падам от смях!
невинния
Гледай ти каква маса, абе кой я плаща тази маса ааа???