Защитата на Марио Николов поиска делото САПАРД да бъде прекратено
Защитата на Марио Николов адвокат Менко Менков поиска делото САПАРД да бъде прекратено, предаде репортер на БГНЕС.
Той посочи пред съда, че според него са нарушени правата на ЕС, който е собственик на 75% от средствата, за които се води делото. Другите 25% са собственост на българската държава. Пред съда той обясни, че Държавен фонд "Земеделие“ не е имал право да се разпорежда с тези суми. Менко Менков обясни пред съдията, че от доказателствата по делото става ясно, че ЕС не е бил уведомен, че е пострадал от делото и че евентуално може да заведе граждански иск. Освен това според него, не е дадена възможност и на българската държава в лицето на Министерството на финансите да се защити. Менков бе категоричен, че са ощетени интересите на ЕС и на държавата. Прокуратурата обаче обясни, че искането за прекратяването на делото САПАРД не е основателно, тъй като става въпрос за имущество, предоставени от ЕС на България, а институцията, която го управлява, е Държавен фонд "Земеделие“.
След края на съдебното заседание, Менко Менков отново бе категоричен, че според него правата на ЕС са нарушени. Той обясни, че на заседанието, че прокуратурата е трябвало да обясни на процесуалните представители на ЕС, още през 2007 година, че могат да се конституират като граждански ищци за 75% от субсидията. Това не обяснено и на българската държава, че тя може да се конституира като пострадал за другите 25%. По думите на адвоката, вместо държавата, като пострадал по това дело е конституиран ДФ "Земеделие”, а той ”няма нищо общо със собствеността на средствата, дори със тяхното владеене, тъй като собствеността е пределно изяснена 75% на ЕС и 25% на българската държава, а владелец на средствата е дирекция ”Национален фонд” към Министерството на финансите”. Адвокатът не е поискал това в началото на делото, тъй като председателят на състава се е произнесъл, че няма допуснати съществени процесуални нарушение. "Освен това в продължение на 1 година и 8 месеца дадохме полерантна възможностна прокуратурата да събере, необходимите, според нея, доказателства и едва на 18 май бе дадена първата възможност на защитата да иска доказателства по делото”, каза Менко Менков. По неговите сметки от около 60 направени искания, съдебния състава е приел всички без изключение за неоснователни, а освен това е върнал всички писмени доказателства, които са дали адвокатите. ”Не мисля, че по този начин обективната истина ще бъде установена, поне едно от тези искания поне можеше да бъде счетено за основателно”, каза защитникът на Марио Николов. Той няма обяснение за това и ще изчака мотивите към присъдата. ”Не сме искали да отложим края на делото”, категоричен бе адвокатът. Доказателствата, които те са поискали са такива, че нямало, по думите му, да забави процеса с 2-3 седмици. Не бива нищо да се казва срещу съда, заяви още адвокатът. Той допълни, че надеждата за присъда в полза на неговия клиент не трябва никога да ги напуска.
По-рано днес защитата отново направи 8 допълнителни искания – за експертизи и справки. Те бяха оценени от съда като неоснователни. На предпоследното заседание по делото, пък, адвокат Менко Менков направи 21 искания за очни ставки, справки и скепртизи, които отново не бяха приети от съда.
”Нарушението, с което защитата иска да бъде прекратен процесът е безумно”, заяви прокурорът по делото Андрей Андреев. Той обясни, че това се преценява още преди да е тръгнал съдебния процес. Според него и прокуратурата, и защитата са били равнопоставени е процесът. Държавният обвинител бе категоричен, че прокуратурата няма никаква вина затова, че делото се е проточило близо 2 години. Той попита риторично колко пъти съдебният процес се е отлагал поради неявяването на някои от адвокатите. "Делото защитава и интересите на България, и интересите на ЕС", категоричен бе прокурорът.
Съдията се съгласи с тезата на прокуратурата, не прие искането за прекратяването на съдебното производство и счете, че делото е изяснено от фактическа страна. Той насрочи следващото заседание за 21 юни, понеделник, когато ще започнат да се четат пледоариите по делото.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар