Над 1100 шуменци се обявиха против изграждането на инсталация за изгаряне на болнични отпадъци в индустриалната зона на града. Работниците от фирмите в района и живущи в квартал „Добруджа“, който е на около 400 метра от бъдещия инсинератор, смятат, че той ще ги трови с вредни газове. Подписите ще отидат в Министерството на околната среда и водите заедно с протокола от провелото се днес при засилен интерес обществено обсъждане на проекта. В залата на инвеститора „Моби трейд“ ЕООД присъстваха собственикът на фирмата Руслан Леонкев, както и шефове на предприятия, граждани, служители на РИОКОЗ, РИОСВ, Община Шумен и Областна администрация. Съоръжението ще бъде с капацитет за изгаряне на 300 тона годишно, от които ще остава 15 тона отпадъчен продукт. Според проекта предприятието трябва да заработи през октомври т.г.
В началото на срещата бе представен доклад за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), изготвен от конултантската фирма „Балкански научно-образователен център по екология и опазване на околната среда“ на професор Иван Домбалов. Според самия професор инсинераторът отговаря на екологичните норми и може да бъде построен, въпреки че не отговаря на изискването за 1000-метрово отстояние от жилищни зони и предприятия от хранително-вкусовата промишленост (ХВП). „Наредба № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда предстои да бъде променена, но и сега е дадена възможност Министерството на здравеопазването да променя защитно-хигиенните зони за определено инвестиционно предложение, ако се види, че то не създава проблем за здравето на хората“, каза Домбалов. Според него инсталацията за изгаряне на болнични отпадъци няма да окаже никакво влияние върху предприятията от ХВП. Опонира му Станчо Рашков от борса „Кехлибар“, която се намира на 250 метра от бъдещото предприятие. Той заяви, че в периметъра от 1000 метра попадат още голямо млекопреработвателно предприятие, сладкарска фирма и много жилища. „Къде отиват 285 тона от 300-те, които ще бъдат изгаряни всяка година?“, попита Благой Белчев от „Зеленчуци“ ООД. Иван Домбалов му отговори, че всички отделяни при горенето газове – Въглероден оксид, Водороден хлорид, Серен диоксид, Азотен окис и тежки метали, ще бъдат в по-ниски концентрации от допустимото. „Никъде няма изискване коминът да е по-високо от жилищните блокове, а и газовете няма да отиват на повече от 100 метра от инсталацията“, каза професорът. Опасения за вредните емисии изказаха от фирма „Пробленд“, която пакетира хранителни продукти, а се намира на 87 метра от мястото на инсинератора. Д-р Ивелина Коцовска от „Плантабул“ ООД пък заяви, че въздействието на подобни съоръжения върху околната среда и хората все още не е доказано.
Експерти от консултанстката фирма на Домбалов обясниха, че инсинератор от същия тип работи в Александровска болница в центъра на София, и че няма никакъв проблем с вредните емисии. Данните за изпускания в атмосферата въздух излизал на екран в столичната служба по околната среда и водите. Стана ясно обаче, че в проекта на шуменския инсенератор такова изпращане на данни в екоинспекцията не се предвижда.
Издаването на разрешително за строеж на инсталацията ще се реши от Висшия експертен екологичен съвет към МОСВ. Преди това експертите от министерството ще се запознаят със становището на шуменската РИОКОЗ, което все още не е изготвено.

Според проекта всички изпускани в атмосферата газове ще бъдат в допустимите норми.

Водещ на Общественото обсъждане днес бе Сузана Недева /вляво/, която е съдружник на Руслан Леонкев във фирма "Ламобиена".
ШУМ.БГ
Коментари
ххх
А тоя професор да си затъкне устата с някой опасен отпадък и да млъкне завинаги,защото е твърдял,че ще гори водата глупака!Така го бил писал и в документацията - а става въпрос,че ще я изпарява в инсталащията и познайте - пара с арсен- направо за инхалация на шуменци!Наприказвал ги едни....пплатили му и хайде в Бояна на чист въздух.А в Добруджанския и наоколо да си стягат по един бял чаршав и с тиха стъпка към тихия град.На него какво му пука,че децата ще са с астми иче хората ще лекуват тумори!
Дочо
Та и аз да питам-от къде ще дойдат толкова много отпадъци а.......може би от цяла България......ТЪПОТИЯ....май е крайно време де им седнем на лицата на политиците и да се из....е....Лумпени долни....Смрадове...
НЕШУМЕНЕЦ
А БЕ МЕДИЦИНСКИТЕ УЧРЕЖДЕНИЯ В ШУМЕН НЕ БЯХА ЛИ НА ДРУГИЯ КРАЙ НА ГРАДА.
аз
АЗ от 18.52, не съм аз
1- здрави крака,и реактора в чернобил не може да се справи с тях
2- този вдясно с белия панталон май не може да си го намери, какво ли търси
3- а този с брадата, сякаш посяга на русото, ама получава отпор
Миксера
Цялата аларма е заради неграмотноста на подписващите се! В София такъв инсинератор работи на в близост до много повече жилища и е с 10 пъти по-голям капацитет - ама нали трябва да се правим на загрижени за околната среда....абе смешна картинка!
Някой си
Ами то май пак само дъртаци ще се подпишат против, щото просто трябва да са се исказали по темата, и както четох и друго мнение каде бяхте когато строиха тютюневата, КТА Мадара и всичките там други кумунистически заводи, сякаш те бълваха много чист въздух над града, ама когато ги затваряха църкахте сега когато не съществувт дори и да се построи този инсинератор пак ще дишате по чист въздух.
Знаещ
А от много високо ниво ми прошушнаха, че един от скритите собственици на инсинератора е Теофан.
!
леле не ни стига екирисажа ами сега и това, ще ни отровят бе хора, поне да правят всичко както трябва а не като екирисажа да пускат миризмите вечер след 9!!!
stanmed
За съжаление не можах да се включа в общественото обсъждане. Някой знае ли с какво гориво ще работи инсенератора, за да достигне необходимата температура от около 800о С. От ХМС- Шумен може да се проучи розата за ветровете за района около обекта,за период - последните 5 години,тъй като се наблюдават отклонения от стандартните данни,цитирани в климатичен справочник.А какво ще се прави с остатъка от изгарянето - къде ще се депонира? Обсъждан ли е този проблем?